Amber, ispermeçet balinalarının sindirim sisteminde oluşan katı bir maddedir. Sindirilemeyen besin artıkları zamanla birikerek amberi oluşturur. Amber, kendine özgü kokusu ve parfümün kalıcılığını artıran alkol içeriği nedeniyle parfümeri sanayisinde oldukça değerli bir hammaddedir.

Valilik Açıkladı! Okullara Deprem Arası Valilik Açıkladı! Okullara Deprem Arası

Balinanın Midesinde Amber Nasıl Oluştu?

İspermeçet balinaları, denizlerin derinliklerinde yaşayan ve büyük miktarda besin tüketen canlılardır. Sindirim sistemleri bazı besinleri sindiremez ve bu besin artıkları zamanla balinanın midesinde birikerek amberi oluşturur.

Balinanın Ölümüne Sebep Olan Amber

Las Palmas Üniversitesi'nde görev yapan Adli Veterinerlik Patolojisi uzmanı Profesör Dr. Antonio Fernandez ve ekibi, kıyıya vurmuş bir ispermeçet balinasının otopsisini gerçekleştirdiler. Balinanın midesinde 9.5 kilogram ağırlığında bir amber keşfedildi. Araştırmacılar, bu amberin balinanın sindirim sisteminde hasara yol açtığını ve bu durumun balinanın ölümüne sebep olduğunu tespit ettiler.

Amberin Satışı ve Yardım Kampanyası

Profesör Fernandez, yaptığı açıklamada, bu nadir ve kıymetli amberin satışa çıkarılacağını ve elde edilen gelirin, 2021'de La Palma Adası'nda meydana gelen volkanik patlamadan etkilenen bireylere yardım amacıyla bağışlanacağını duyurdu.

Kaynak: haber merkezi