Milatovic, Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'da AB Komisyonu'nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ile görüştü.

Ürdün ve Irak, hava sahalarını kapattı Ürdün ve Irak, hava sahalarını kapattı

Karadağ Cumhurbaşkanı Milatovic, sosyal medya platformu X'ten yaptığı paylaşımda Varhelyi ile ülkesinin AB yolunu hızlandırmak için büyük bir fırsatın ve uygun anın değerlendirmesi hususunu görüştüklerini kaydetti. Milatovic, AB tam üyeliğini Karadağ'ın dış politika hedefi olarak gördüklerine işaret ederek cumhurbaşkanlığı görev süresini bunun için adadığını ifade etti.

Paylaşımında Varhelyi ile görüşmesinde ülkedeki siyasi aktörler arasında tüm önemli konularda fikir birliği ve diyalog ortamının oluştuğuna dikkati çektiğini belirten Milatovic, "Bu, vatandaşların büyük çoğunluğunun AB entegrasyonunu desteklemesi nedeniyle Avrupa gündeminden gelen yükümlülüklerin siyasi konuların odağında ve yerine getirilmesi gereken bir hedef olduğunun en iyi göstergesidir" ifadelerini kullandı.

Varhelyi ise X'ten yaptığı paylaşımında Karadağ Cumhurbaşkanı Milatovic'e AB üyeliği yolundaki entegrasyon sürecini hızlandırma konusundaki güçlü kararlılığı için teşekkür etti. Paylaşımında "Genişleme, ivme kazandı" ifadesine yer veren Varhelyi, amaçlarının AB üyelik müzakerelerinde en ileri düzeyde ülke olan Karadağ'ı bir sonraki seviyeye taşımak olduğunu belirtti.

Kaynak: AA