Kaktüsler, dayanıklı ve bakımı kolay bitkiler olarak bilinir. Ancak sağlıklı bir kaktüs yetiştirmek için bazı önemli bakım ipuçlarına dikkat etmek gerekir.

Açılışı müze ile yaptılar Açılışı müze ile yaptılar

Sulama İhtiyaçları

Kaktüsler, fazla suya ihtiyaç duymazlar. Kaktüs bakımında en önemli hususlardan biri, sulama sıklığıdır. Toprağın tamamen kurumasını beklemek, daha sonra su vermek en doğrusudur. Kış aylarında ise sulama miktarını azaltmak gerekir.

Işık ve Sıcaklık

Kaktüsler, bol güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Evin en güneş alan yerleri kaktüsler için ideal ortam sağlar. Doğrudan güneş ışığı alabilecekleri bir pencere kenarı en uygun yerdir. Ayrıca, kaktüsler sıcak havayı severler, bu nedenle oda sıcaklığının 15-30 derece arasında olması idealdir.

Kaktüsün Yerleştirilmesi

Kaktüsü evde doğru yere yerleştirmek, sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.

Pencere Kenarları

Kaktüsler, ışığı severler. Güneş ışığı alan pencere kenarları, kaktüsler için en ideal yerlerdir. Ancak çok sıcak yaz günlerinde direkt güneş ışığından korumak gerekebilir.

Havadar Ortamlar

Kaktüslerin bulunduğu ortamın havadar olması da önemlidir. Havasız ve nemli ortamlar, kaktüslerin çürümesine neden olabilir. Bu yüzden, kaktüsleri mümkünse havalandırılan odalarda tutmak gerekir.

Kaynak: HABER MERKEZİ