Çinli araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, günlük kahve tüketiminin uzun süre oturmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabileceğini ortaya koydu. Soochow Üniversitesi'nden bilim insanları, ABD'deki binlerce kişinin verilerini analiz ederek, kahvenin özellikle kalp hastalığına bağlı ölüm riskini düşürebileceğini belirledi.

Araştırma, günde 8 saatten fazla oturmanın sağlık için risk oluşturabileceğini ve bu durumun özellikle kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskini artırdığını gösterdi. Ancak aynı süre içinde daha fazla kahve tüketen kişilerde bu riskin belirgin şekilde daha düşük olduğu tespit edildi. Çalışmanın yazarı Bingyan Li, bu bulguların kahvenin antioksidan özelliklerinin sağlık üzerinde olumlu etkileri olabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Kars'ta yağışların ardından 'dev mantar' bereketi Kars'ta yağışların ardından 'dev mantar' bereketi

Diğer yandan, kahvenin hareketsiz yaşam tarzıyla ilişkili riskleri nasıl azalttığı henüz tam olarak açıklanamamış olsa da, İsveç ve Birleşik Krallık'tan gelen önceki araştırmalar kafeinin tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar riskini azaltabileceğini göstermişti. Ayrıca geçmiş yıllarda yapılan çalışmalar, kafeinsiz kahvenin bile antioksidanlar bakımından zengin olduğunu ve metabolizmayı hızlandırarak iltihaplanmayı azaltabileceğini ortaya koymuştu.

Kahve tüketiminin potansiyel sağlık faydalarını anlamak için yapılan bu tür araştırmaların devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi