Haber/ Didar DEMİRCİ

İzmir'de geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen AFAD'ın 6.6, Kandilli Rasathanesi'nin ise 6.9 şiddetinde olduğunu açıkladığı depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Bayraklı ve Bornova'da evleri yıkılan ya da hasar gören vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için adeta seferberlik ilan edildi. Öte yandan depremin hemen ardından arama kurtarma ekipleri, enkazdakilere ulaşmak için yoğun mesai harcıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD), JAK, AKUT, GEA ve İzmir İtfaiyesi'nin yanı sıra Aydın, Balıkesir, Erzurum, Antalya, İstanbul, Ankara, Adana ve Manisa'dan da arama kurtarma ekipleri, enkazdakilere umut olmak için çalışıyor. Bölgede 7 bin 986 personel, 25 arama kurtarma köpeği ve bin 206 araç ile arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra bölgedeki iyileştirme ve destek çalışmalarını yürütülüyor.

'Hepimiz ağlıyoruz'

İzmir’de meydana gelen deprem sonrası yıkıma uğrayan ve 33 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı'nda arama kurtarma çalışmalarında görev yapan AKUT İstanbul Ekip Lideri Serhat Akbel, “Ambulansa teslim ettikten sonra gözyaşlarımızı tutamıyoruz” dedi. Depremin ardından AKUT olarak 17 bölgeden 213 personelle bölgeye geldiklerini vurgulayan Akbel, Rıza Bey Apartmanı'nda dönüşümlü olarak 53 personelin çalıştığını bildirdi. Akbel, AKUT olarak enkazdan şu ana kadar 10 kişinin cesedine ulaşıldığını ve 15 kişinin de canlı kurtarıldığını belirterek, “Bizler son ana kadar, hala birileri hayatta olabilir düşüncesiyle devam edeceğiz” diye konuştu.

'Bizim için gurur'

Arama kurtarma çalışmaları sürecinde canlı kurtardıkları her bir vatandaşın kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Akbel, şöyle devam etti: “Canlı çıkan her kişi bizim için çok büyük bir sevinç ve gurur oluyor. Kurtardığımız her canı ambulansa teslim ettikten sonra tüm ekip gözyaşlarına boğuluyoruz. Canlı kurtardığımız an hissettiklerimiz anlatılabilir gibi bir duygu değil ama ciddi anlamda mutluluk kaynağımız oluyor.”

AFAD’dan alınan bilgiye göre şimdiye kadar binadan 19 kişi sağ kurtarılırken, 33 kişi de ölü bulundu. Öte yandan enkazın altında 4 kişinin daha olduğu tahmin ediliyor. Rıza Bey Apartmanı'nda 141 arama kurtarma görevlisi çalışmalarını sürdürüyor. 

Can kaybı 109'a çıktı

AFAD'dan yapılan yeni açıklamada, “SAKOM’dan alınan bilgilere göre 109 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan bin 36 vatandaşımızdan 898’i taburcu edilmiş olup 138 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. İzmir’de arama ve kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 13’ünde çalışmalar tamamlanmış olup 3 noktada 4 binada çalışmalara devam edilmektedir” denildi.