Akdeniz Belediye Meclisi, Temmuz ayı ikinci birleşim birinci oturumunu başkan Hoşyar Sarıyıldız Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Toplantıda, önceki yönetim döneminde alınan Meclis kararı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne (Bakanlık) tahsisi yapılan, mülkiyeti Akdeniz Belediyesi’ne ait olan Kadın Konuk Evi ile ilgili tahsis işleminin iptaline ilişkin gündem maddesi görüşüldü. Tahsisin iptali hakkında komisyonlardan oybirliği ile gelen kararla birlikte, belediyenin önceki yıllarda inşa ettiği Kadın Konuk Evi binasının Akdeniz Belediyesi bünyesine katılımı gerçekleşti.

Odun yüklü kamyon devrildi; aracın altında sıkışan sürücü kurtarıldı Odun yüklü kamyon devrildi; aracın altında sıkışan sürücü kurtarıldı

Meclis üyelerinin konu hakkındaki eleştiri ve tartışmaları üzerine söz alan ve önceki dönemde de Meclis üyesi olan Nuriye Arslan, tahsis iptalinin Meclis üyelerinin oybirliği ile alınması nedeniyle teşekkür etti. Arslan; “O dönemde de bizler yöntemin doğru olmadığına dair burada tartışmalar yapmıştık. Bu tahsis işlemi gerçekten doğru değildi. Hem belediye mevzuatına hem de belediye yasalarına uygun değildi. Çünkü yasa açık; Yasa diyor ki; ‘100 binin üzerinde nüfusu olan yerleşim yerlerinde sığınma evinin olması zorunludur.’ Biz, yöntemsel olarak da eksikliğe düştüğümüzü o zaman tartışmıştık. Ama önemli olan bu binayı tekrar belediyemizin bünyesine almak” dedi.

Başkan Hoşyar Sarıyıldız ise, Meclis üyelerinin önceki döneme ilişkin bazı eleştirileri üzerine bir değerlendirme yaptı. Sarıyıldız; “Önceki dönemin kimi icraatlarının her Meclis toplantımızda gündeme gelmesi veya tartışılması doğru değil. ‘Önümüzdeki süreçte nasıl daha iyi yaparız’ konusunu konuştuğumuz; örneğin kadın konuk evini nasıl halkımızın hizmetine kazandırılabileceğimizi yahut burası için nasıl bir ek bütçe, destek oluşturabileceğimizi tartışalım. Özellikle bu tarz konulara olumlu pencereden bakarsak eğer, Meclisimiz daha sağlıklı işler ve koordineli şekilde yürür bir hale gelir. Komisyon çalışmalarında oybirliği ile alınan bu karar bizim için gerçekten çok önemli. Meclis toplantılarımızın bu şekliyle devamı ayrıca için çok kıymetli” diye konuştu.

Kaynak: DHA