Afrika'dan Avrupa'ya geçişte Orta Akdeniz'deki kaçak göç rotası üzerinde yer alan İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası Lampedusa'da hafta başından bu yana adaya ulaşan 6000'den fazla kaçak göçmenin oluşturduğu yoğunluk ve yankıları sürüyor.

Sayıları bir ara ada nüfusunun üzerine çıktığı belirtilen kaçak göçmenlerin Lampedusa'dan tahliye çalışmaları sürüyor. Kaçak göçmenlerin İtalyan hükümetinin ayarladığı sivil deniz unsurlarıyla İtalya'nın farklı bölgelerine taşınması süreci de başlamış durumda. İtalyan ANSA ajansının haberinde bugün 500'ü Katanya Limanı'na, 700'ü de Porte Empedocle Limanı'na götürülmek üzere 1200 kaçak göçmenin Lampedusa'dan ayrılacağı belirtildi.

Diğer yandan Lampedusa'daki kaçak göçmenlerin tahliye edilmesine çalışılırken kaçak göçmen dolu başka teknelerin de adaya gelmeye devam ettiği, sabahtan bu yana üç teknede toplamda 84 kaçağın daha ulaştığı aktarıldı.

Bir diğer haberde de Avrupa Komisyonu'nun da adadaki durumu yerinde görmek için Lampedusa'ya bir heyet göndereceği ifade edildi.

Adadaki kaçak göçmenlerin ihtiyaçlarını karşılayan İtalyan Kızılhaçı'nın başkanı Rosario Valastro da göçmen karşılama merkezinde bu sabah itibarıyla 3800 kişinin bulunduğunu ve buradaki faaliyetlerinin sürdüğünü kaydetti. Adada dün 5000 kişi için öğle ve akşam yemeği çıkarttıkları bilgisini veren Valastro, "Sabah 700 kişi, başka bölgelere tahliye edildi. Bugün toplamda 2500'den fazla kişinin göçmen karşılama merkezinden çıkarılması bekleniyor." dedi.

"Avrupa, hiçbir şey olmamış gibi davranamaz"

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Roma'da Sanayiciler Birliği'nin konferansında Lampedusa'daki duruma değinerek Afrika'dan gelen göç baskısına ilişkin Birleşmiş Milletler'in (BM) konuya müdahil olması gerektiğini söyledi. Tajani, "Afrika'da olup bitenleri küçümsememeliyiz. Bunu BM'ye taşıyacağız. Afrika'daki durum patlayıcı değil, zaten patlamış durumda. Göç akışını durdurmak için önlemlere ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

Singapore Airlines Yolcusuna Tatsız Sürpriz: 'Sürekli Gaz Çıkaran Köpek Yanımızdaydı!' Singapore Airlines Yolcusuna Tatsız Sürpriz: 'Sürekli Gaz Çıkaran Köpek Yanımızdaydı!'

İtalya ile sınırında kontrolleri arttıran Fransa'ya da değinen Tajani, "Göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmeleri konusunda ilerlememiz gerekiyor. Avrupa, hiçbir şey olmamış gibi davranamaz. Fransa'nın sorunlarımızı anlayacağına inanıyorum. ABD'den döner dönmez Paris ve Berlin'e gideceğim" dedi.

Marine Le Pen'in yeğeni Ada'yı ziyaret etti

Fransız siyasetçi Marine Le Pen'in kendisi gibi siyasetçi yeğeni Marion Marechal da kaçak göçmen akınına uğrayan Lampedusa'yı ziyaret etti. Adada göçmenlerin Kızılhaç çadırları altında tutulduğu yerde basına açıklamalarda bulunan Marechal, "Bugün buradayım çünkü İtalyan halkına ve İtalyan hükümetine desteğimi açıkça göstermek için geldim. İtalya, Fransız hükümeti ve AB tarafından bu acil göç durumu karşısında yalnız bırakıldı" ifadelerini kullandı.

Marechal, Fransız ve Alman hükümetlerinin bugüne kadar göç konusunda açık kapı politikası uyguladığını ve Meloni’nin ise İtalyan limanlarını göçmenleri kurtaran STK gemilerine kapatmak istediğini dile getirirken İtalya'nın Almanya ve Fransa'nın izlediği bu politikanın mağduru olduğunu söyledi. Marechal, "Böyle devam ederse yarın Avrupa'nın artık Avrupa olmayacağını görmeliyiz çünkü bir kültür ve insan değişimi yaşayacağız. Bunu zaten Fransa'da gerçekte yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

İtalyan Corriere della Sera gazetesine de bir demeç veren Marechal, "İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin benzeri görülmemiş göç krizi karşısında mümkün olan her şeyi yaptığına inanıyorum" yorumunu yaptı. Marechal, tüm bu yaşananlar nedeniyle gelecek yıl yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine işaret ederek parlamentoda çoğunluğu ele geçirmeleri gerektiğini ifade etti.

Kaçakları taşıyan otobüs kaza yaptı

Lampedusa'dan tahliyeler sürerken adaya önceki günlerde gelen bir grup kaçak göçmeni Sicilya'dan kuzeydeki Piyemonte bölgesine götüren bir otobüs ile tır, A1 otoyolunun Roma'nın kuzeyindeki Fiano Romano mevkiinde çarpıştı. Trafik kazasında iki sürücü hayatını kaybederken 25 kaçak göçmenin ise yaralandığı, bazılarının durumunun ciddi olduğu bildirildi.

Orta Akdeniz'deki kaçak göç rotası üzerinde yer alması sebebiyle yılbaşından bu yana ciddi göç baskısı altındaki Lampedusa Adası'na 13-14 Eylül tarihlerinde sadece 36 saatlik bir dönemde 6000'den fazla kaçak göçmen gelmiş, ada belediyesi "acil durum" ilan etmişti.

Lampedusa'da göçmen yoğunluğu yaşandığı sırada İtalya'nın kuzeydeki sınır komşuları Fransa ve Avusturya'nın sınır kontrollerini sıklaştırdığı basına yansırken Almanya ise İtalya'nın AB'nin Dublin Sözleşmesi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle mültecileri gönüllü olarak kabul etme anlaşmasını askıya aldığını duyurmuştu.

Kaynak: AA