Deprem felaketinin ardından bölgede yürütülen yeniden inşaa çalışmaları ve yardım faaliyetleri, toplantının ana gündem maddesini oluşturacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıda, bölgede görevlendirilen bakanlar son durum hakkında sunumlar yapacaklar.

Kabine toplantısında, barınma sorununun çözümüne yönelik çalışmalar ele alınacak. Ayrıca, su ve gıda temini gibi yardım faaliyetleri de değerlendirilecek. Bölgede istihdamın arttırılmasına yönelik projeler de masaya yatırılacak. Bu kapsamda, brüt asgari ücretin net olarak ödenmesi formülü ve işverenin ödeyeceği sigorta priminin devlet tarafından karşılanması konusu da ele alınacak.

Milas'ta gece müzeciliğine önemli katkı Milas'ta gece müzeciliğine önemli katkı

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, kabine üyelerine bu payın işçi maaşlarına ilave edilmesine dönük çalışmalar hakkında bilgi verecek. Ayrıca, 700 bin kamu işçisinin zam pazarlığına ilişkin son durum da kabine toplantısında değerlendirilecek.

Seçimler için alınacak tedbirler, özellikle sandık güvenliği de kabinenin gündeminde yer alacak. Ayrıca, ekonomi ve dış politikadaki gelişmeler ile terörle mücadele de toplantıda ele alınacak konular arasında yer alacak.