Juventus'un Avrupa Süper Lig girişiminden çekileceğine dair İspanya medyasında yer alan haberlere ilişkin siyah beyazlı kulüpten yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada "Juventus gibi Avrupa Süper Ligi projesinden çıkış prosedürünü uygulamayan Real Madrid ve Barcelona kulüplerine siyah beyazlı takımın bu projeden olası çıkışını görüşmek üzere üç kulüp arasında müzakere dönemi başlatmak için bildirimde bulunuldu" ifadesi kullanıldı.

Juventus'un açıklamasında bazı haberlerde UEFA'nın tehdit ettiği iddialarının da gerçekle bağdaşmadığı kaydedildi.

Bu arada, Juventus'un bu açıklamasını Corriere dello Sport gazetesi, "Juventus, Süper Lig dışına" başlığıyla verirken La Gazzetta dello Sport ise siyah beyazlı kulübün Süper Lig projesinden ayrılmayı düşündüğünü İspanyol kulüplerine ilettiğini yazdı. İtalyan basınında çıkan haberlere göre Madrid'dekilerin Juventus'un Süper Lig girişiminden ayrılacağına ikna olduğu da yazıldı.

Haksız sermaye kazancı ve futbolcu transfer değerlerini olduğundan farklı göstermek gibi mali yolsuzluklar nedeniyle Mayıs 2021'den beri soruşturma geçiren Juventus'ta eski başkan Andrea Agnelli, Avrupa Süper Ligi girişiminin önde gelen destekçilerinden biriydi. Agnelli ve yönetim kurulu, 28 Kasım 2022'de mali yolsuzluk soruşturmasında isimleri geçtiği için istifa etmişti.

Altınordu Sportif Direktörü'nden Atilla Küçüktaka açıklaması Altınordu Sportif Direktörü'nden Atilla Küçüktaka açıklaması

Avrupa Süper Ligi, spor camiasında büyük tepkiye yol açmıştı

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, 19 Nisan 2021'de Avrupa Süper Ligi girişimini başlattıklarını açıklamıştı. İlk formata göre 20 takımın yer alacağı ligin kurucusu 15 kulüp, organizasyonda kalıcı olacak ve diğerleri ise liglerindeki başarı kriterlerine göre belirlenecekti.

FIFA, UEFA ve spor kamuoyundan gelen sert tepkilerin ardından Real Madrid, Barcelona ve Juventus haricindeki dokuz kulüp, bu organizasyondan çekildiklerini duyurmuştu. UEFA ve FIFA, oluşumdan çıkmayan üç takımın kendilerine bağlı organizasyonlardan ve ulusal liglerden çıkarılması, uluslararası maçlara oyuncu göndermesinin yasaklanması gibi yaptırımlarla karşılaşabileceği konusunda uyarmıştı. Yaşananların ardından konu, Avrupa Adalet Mahkemesi'ne kadar taşınmıştı.

Kaynak: AA