ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, vergi kaçırmak, evrakta sahtecilik ve vergi beyan etmemek gibi suçlardan 56 sayfalık bir iddianameyle mahkemeye sevk edildi. Hunter Biden, silah satın alırken yalan söylemek ve uyuşturucu bağımlısıyken silah bulundurmakla da suçlanıyor. Biden’ın, suçlu bulunması halinde 17 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Hunter Biden kimdir?

Hunter Biden, 4 Şubat 1970’te ABD’de doğdu. ABD Başkanı Joe Biden’ın ilk eşinden olan ikinci oğludur. Avukatlık ve yatırım danışmanlığı yapan Biden, Rosemont Seneca Partners adlı bir firma kurmuştur. Biden, 2014-2019 yılları arasında Ukrayna’nın en büyük özel doğal gaz üreticilerinden biri olan Burisma Holding’in yönetim kurulunda yer almıştır. Biden, 1993’te Kathleen Buhle ile evlenmiş, 2015’te ayrılmış ve 2017’de boşanmıştır. Biden, 2019’da Güney Afrikalı film yapımcısı Melissa Cohen ile evlenmiştir. Biden, madde bağımlılığıyla mücadele ettiğini açıklamıştır.

Hunter Biden’a yöneltilen suçlamalar nelerdir?

Hunter Biden hakkında, Özel Savcı David Weiss tarafından hazırlanan 56 sayfalık bir iddianame açıklandı. İddianamede, Hunter Biden’a aralarında “vergi kaçırmak, evrakta sahtecilik ve vergi beyan etmemek” gibi 3 ağır suç ve 6 kabahatin yer aldığı 9 suçlama yöneltildi.

İddianameye göre, Hunter Biden, 2016-2019 yıllarında ödemesi gereken 1,4 milyon dolarlık vergiyi ödememiş, vergilerini ödemek yerine savurgan bir yaşam tarzı sürdürmüştür. Hunter Biden, ayrıca Ekim 2018’de bir tabanca satın alırken, uyuşturucu kullanmadığına dair yalan beyanda bulunmuş ve uyuşturucu bağımlısıyken yasa dışı şekilde silah sahibi olmuştur.

Wendy Williams'a demans tanısı konuldu Wendy Williams'a demans tanısı konuldu

Hunter Biden, suçlu bulunması halinde 17 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Hunter Biden, eylül ayında Delaware’deki federal mahkemede hakim karşısına çıkmış ve suçlamaları reddetmiştir. Davanın bir sonraki duruşması 8 Aralık 2021 tarihinde yapılacaktır.

Beyaz Saray’dan açıklama yok

Hunter Biden’a yöneltilen yeni suçlamalar hakkında Beyaz Saray’dan henüz bir açıklama gelmedi. ABD Başkanı Joe Biden, oğlunun iş ilişkileri ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle sık sık eleştirilere maruz kalmıştır. Biden, oğlunun suçsuz olduğunu ve kendisinin de oğlunun iş anlaşmalarından fayda sağlamadığını savunmuştur.

Kaynak: AA