Türkiye'de en çok hangi segment araç satılıyor? Türkiye'de en çok hangi segment araç satılıyor?

Japonya’da konut fiyatlarını belirleyen en önemli kuruluş, 1973 yılından beri her yıl konut fiyatlarını araştıran Real Estate Economic Institute (REEI) adlı bağımsız bir kurum. REEI, Japonya’nın 47 eyaletindeki 150 şehirdeki konut fiyatlarını inceliyor ve ortalama fiyatları belirliyor. REEI’nin araştırması, Japonya’daki konut piyasasının en güvenilir ve kapsamlı kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor.

Japonya’da Konut Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar Arttı?

REEI’nin 2023 yılı araştırmasına göre, Japonya genelinde konut fiyatlarının ortalaması, bir önceki yıla göre yüzde 15,4 artarak 59,1 milyon yene (yaklaşık 395 bin dolar) yükseldi. Bu, Japonya’da konut fiyatlarının ulaştığı en yüksek seviye anlamına geliyor. REEI’nin verilerine göre, Japonya genelinde konut fiyatları ortalaması, son 7 yıldır artış eğiliminde. 2016 yılında 46,5 milyon yen olan ortalama fiyat, 2023 yılında yüzde 27,2 oranında artış gösterdi.

Japonya’da Konut Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler?

Japonya’da konut fiyatlarını etkileyen birçok faktör var. Bunların başında, arz ve talep dengesi geliyor. Japonya’da nüfusun azalmasına rağmen, büyük şehirlerdeki konut talebi yüksek. Özellikle Tokyo ve çevresindeki Saitama, Çiba, Kanagawa gibi illerin oluşturduğu Büyük Tokyo bölgesinde, konut fiyatları diğer bölgelere göre daha hızlı artıyor. REEI’nin araştırmasına göre, Büyük Tokyo bölgesinin konut fiyat ortalaması, 2023 yılında yüzde 28,8 artarak 81 milyon yene (yaklaşık 540 bin dolar) oldu.

Konut fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör ise, inşaat maliyetleri. Japonya’da inşaat işçiliği giderleri, son yıllarda artan iş gücü talebi ve ücretler nedeniyle yükseliyor. Ayrıca, Japonya’nın çelik, ahşap, cam gibi inşaat malzemelerinin bir kısmını ithal etmesi, girdi maliyetlerini artırıyor. Japon yeni, ABD doları ve diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi de, ithal malzemelerin fiyatını yükseltiyor.

Japonya’da Konut Fiyatları 2024 Yılında Ne Olacak?

Japonya’da konut fiyatlarının 2024 yılında da artmaya devam etmesi bekleniyor. REEI’nin uzmanları, konut talebinin yüksek olması, inşaat maliyetlerinin artması ve Japon yeni üzerindeki baskının sürmesi nedeniyle, konut fiyatlarının yüzde 10 ila 15 arasında bir artış gösterebileceğini tahmin ediyor. Özellikle, Büyük Tokyo bölgesindeki konut fiyatlarının, 2024 yılında düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları’na hazırlık kapsamında yapılan altyapı yatırımları ve kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle daha da yükseleceği öngörülüyor.

Kaynak: AA