NASA Başkanı Bill Nelson ve Japonya Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı (MEXT) Masahito Moriyama, sürdürülebilir Ay keşiflerini ilerletmek üzere tarihi bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Japonya, Ay'da mürettebatlı ve mürettebatsız araştırmalar yapmak üzere basınçlı bir keşif aracı tasarlayacak, geliştirecek ve işletecek.

Basınçlı Keşif Aracı Neye Benzeyecek?

Hatırlanacağı üzere NASA, nisan ayının başlarında Artemis astronotlarının 2030 yılından itibaren Ay'ın güney kutup bölgesinde kullanacakları Lunar Terrain Vehicle (LTV- Ay Arazi Aracı) adlı Ay arabasını geliştirmeleri için Intuitive Machines, Lunar Outpost ve Venturi Astrolab şirketlerini seçmişti. Bu araçlar basınçsız olarak tasarlanmıştı.

Ancak NASA'nın Japonya'nın JAXA ve Toyota tarafından geliştirilen aracı basınçlı bir kokpite sahip olacak. Yani mürettebat gömlek gibi günlük kıyafetlerle araç içerisinde 30 güne kadar yaşayabilecek. Bu bağlamda Japonya'nın Ay aracı bir nevi mobil karakol olarak hizmet edecek.

Şehir Gürültüsü Kuşları Susturuyor Şehir Gürültüsü Kuşları Susturuyor

Eğer The Martian (Marslı) filmini veya özellikle Andy Weir'in kitabını okuduysanız oradaki keşif aracı tasvirine aşinasınızdır. Japonya'nın aracı da aslında benzer işlevlere sahip olacak. 6.0 x 5.2 x 3.8 m boyutlarındaki araç, atık suyu tekrar hidrojen ve oksijene dönüştürerek güç sağlayan güneş panelleriyle desteklenen hidrojen yakıt hücresinden güç alacak. Aracın menzilinin ise 10.000 km olacağı ve güney kutup bölgesini keşfetmek için kullanılacağı tahmin ediliyor.

Ay'a Ne Zaman Gönderilecek?

JAXA tarafından sağlanacak bu basınçlı Ay keşif aracı 2031 yılında Artemis VII görevinin bir parçası olarak Ay'a taşınacak. Yapılan açıklamaya göre NASA, bu aracı en az 10 yıl boyunca kullanmayı planlıyor.

Anlaşmanın Diğer Maddeleri

Yine anlaşmanın bir parçası olarak NASA, bir Japon astronotu Ay'ın yakın yörüngesine inşa edilecek Gateway istasyonuna taşıyacak ve iki astronot da bir NASA göreviyle Ay'a ayak basan ilk Amerikalı olmayan astronotlar olacak.

Editör: Kazim Bozkurt