Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı'nın annesi Zekiye Çomaklı, İzmirliler ile ilgili skandal sözleri tepkilere neden olmuştu. Çomaklı gelen tepkiler üzerine videosunu facebook hesabından kaldırdı. Ancak Çomaklı'nın bu özürü İzmirliler olduğu kadar tüm ülkenin tepkisini çekti. 

Çomaklı'nın özür videosunun altına yüzlerce yorum yapan vatandaşlar tepkilerini sert şekilde dile getirirken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu hazırladığı suç duyurusunu buün savcılğa vereceğini açıkladı. Dervişoğlu, "İzmir’in manevi şahsiyetine hakaret eden densiz ile ilgili şikayet dilekçemizi, yarın sabah UYAP kanalıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletiyorum. Bu konunun takipçisi olmak, Güzel İzmir’e karşı vazgeçilmez sorumluluğumuzdur" ifadelerini kullanarak. Suç duyurusu dilekçesini twitter hesabından paylaştı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da, "Hanımefendi bu özrü hakimönünde yapacaksın özrün kabahatinden büyük bizim art niyetliyiz aç bak ne demişsin? Senin gibiler Erzurum’u Ruslara teslim ederken benim dedem orda savaş verdi. Bir Erzurumlu dedenin torunu olarak, İzmir milletvekili olarak, sizi Erzurumluları düşürdüğünüz bu durumdan ötürü savcılığa vereceğim. Bu yaptığınız bölücülük" yorumunu yaptı.