Haber / Didar Demirci

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında kurulan İzmir Zabıta Teşkilatı Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, zabıtaların sorunlarına çözüm bulmak amacıyla faaliyetlerine başladı. İlk olarak Belediye Zabıta Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikleri bir eğitimle İzmir’deki zabıtalara duyurarak yola çıkan dernek; İzmir il sınırları içerisinde belediyelerde görev yapan zabıtaların eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetlerini desteklemeyi, zabıta teşkilatının birlik beraberliği sağlamayı hedefliyor. İzmir’deki zabıtalara derneğe üye olmaları için çağrıda bulunan İzmir Zabıta Teşkilatı Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Cem Zeybek, Emeğin Sesi’ne konuştu.

'İHTİYAÇ VARDI'

Zabıtaların böyle bir yapıya ihtiyacı olduğunu dile getiren Zeybek, “Sendikalar geneli kapsadığından, belediyenin tüm memurlarıyla ilgili hakları savunurken zabıta özelinde bir savunma yapacak mekanizma yoktu. İşte bu ihtiyaçtan dolayı ve aynı zamanda zabıtalara her türlü desteği sağlamak amacıyla derneğimizi kurduk” dedi. Zabıtalara her türlü hukuki desteğin verileceğini söyleyen Zeybek, aynı zamanda görevde yükselme sınavı başta olmak üzere her türlü mesleki konuda eğitimler düzenleneceğini belirtti. Zeybek, “Kamu adına görev yapmalarına rağmen kamu adına hukuksal bir korumaları yok. Bu derneği kurma amaçlarımızdan biri de buydu. Üyelerimizin tamamına 7 gün 24 hukuksal koruma sağlayacağız. Anlaşmalı olduğumuz hukuk bürolarıyla avukat desteği sağlayacağız. Karakolda ifade verme sürecinden mahkeme sürecine kadar davaları takip edeceğiz” sözlerini kaydetti.

RESMİ ELBİSELİYİZ AMA…

“Resmi elbiseliyiz ama resmi bir şey yok” diyerek konuşmalarını sürdüren Zeybek, yıpranma payı, 3600 ek gösterge ve ‘şehit’ sayılmak gibi maddi manevi haklarının olmadığını söyledi. Bu gibi hakların kazanılması adına dernek olarak çalışmalar yapacaklarını söyleyen Zeybek, Belediye Zabıta Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik hakkında bilgi verdi. Yönetmelikteki değişikliğe göre artık görevde yükselme sınavlarının yanı sıra zabıtaların mülakata da tâbi olacağını söyleyen Zeybek, öte yandan bu sınavlar için artık kurumların eğitim vermeyeceğini belirtti. Mülakatların adaletli olacağı konusunda endişeleri olduğunu ve bundan dolayı olumsuz baktıklarını belirten Zeybek, “Onun haricinde mülakatın görevde yükselmeye getirdiği bir artı da var. Her yılın Ocak 15’ine kadar belediyeler mevcutta bulunan görevde yükselmeye tabi boş kadrolarını valilik aracılığıyla bakanlığa iletecekler ve Şubat’a kadar da duyurularını gerçekleştirecekler ve bu duyurulardan sonra tüm personel sınava girecek. Eskiden 15 yılda, 20 yılda görevde yükselme sınavları anca açılıyordu. Kurumlar açmıyordu. Bunun nedeninin mülakat olmadığını söylüyorlar. Ancak bununla birlikte her yıl açılma zorunluğu getirildi. Bu da bir avantaj aslında” diye konuştu.