9 EYLÜL- İzmir’de 2 Ocak 2023'ten itibaren geçerli yeni tarifeye göre tam biniş ücreti 8,78 lira, öğrenci biniş ücreti ise 3 lira oldu. Öğretmen ve 60 yaş kartları ile biniş ücreti ise 7,56 liraya yükseltildi. Asgari ücretin kesinleşmesiyle birlikte sessiz sedasız zamlanan toplu ulaşım ücretlerine İzmirli daha ilk aydan para yetiştirememeye başladı. Kentin büyük çoğunluğu henüz zamlı asgari ücretini alamamasına rağmen toplu ulaşıma harcadığı para bin TL’ye yaklaşmış durumda. İzmir’de uygulanmaya başladığı günden bu yana büyük tepki çeken aktarma ücretleri ise vatandaşın canını sıkan konuların başında geliyor. 

İZBAN’DA İZMİRİM KARTI BEDELİ KAÇ TL?

Yeni düzenleme sonrası İZBAN’da TAM ücret tarifesiyle yolculuk etmek isteyen bir İzmirli, İzmirimkart’ında 34 lira 20 kuruş yoksa yolda kalıyor. Bu bedel yeni yıl ‘güncellemesi’nden önce 24 lira 20 kuruştu. İZBAN ile yapılan yolculuğun mesafesine göre, çıkış turnikelerinden para iadesi yapsa da, yurttaşın günlük ortalama en az 50 TL İzmirimkart yüklemesi yapması gerekiyor. Haftada altı gün işe giden bir birey İZBAN’ı kullanmak için bin liranın üzerinde İzmirimkart yüklemesi yapmak zorunda kalıyor. Bu duruma sosyal medyadan sıklıkla tepki gösteren İzmirliler “Günde en az 50 lira yüklemeden toplu ulaşımı kullanamıyoruz’ yorumları yapıyor.

İZMİRİMKART’TA BİRİNCİ VE İKİNCİ AKTARMA NE KADAR?

ESHOT, İZDENİZ, Metro ve Tramvay’ı kullanan İzmirliler ise bir seferle iş yerlerine ulaşırlarsa 8 lira 78 kuruşla kurtarıyor. Ancak birinci aktarmayı yapmaları halinde 3 lira 50 kuruş, ikinci aktarmayı yaparlarsa 2 lira daha ödemek zorunda kalıyor. Böylelikle iki aktarma ile işine ulaşan İzmirli tam olarak 14 lira 78 kuruş ödemiş oluyor. Bu ücret 6 gün işe giden bir İzmirli için aylık toplamda 700 lirayı geçiyor. 

İZMİRİMKART ONLINE YÜKLEME ÇİLESİ!

İzmirlinin hizmet almakta zorlandığı bir durum ise, İzmirimkart’a online yükleme. Ulaşımın pik yaptığı saatlerde ‘İzmirimkart online TL yükleme’ hizmetine adeta ulaşılamıyor. Sabah 07.30 ile 9.30 arasında sadece şanslı İzmirliler, kredi kartını kullanarak İzmirimkartı’na TL yükleyebiliyor. 08.00-09.00 saatleri arası bu işlem genelde gerçekleştirilemiyor. İzmirimkart’ın hem mobil uygulamasında hem de internet sitesi uygulamasında yükleme yarım kalıyor ya da yükleme işlemi hiç başlayamıyor. Akşam saatlerinde ise 17.00 ile 19.00 arasında da aynı yoğunluk yaşanıyor.

HANGİ KREDİ KARTLARI GEÇİYOR?

Son aylarda otobüs, vapur ve tramvay seferlerinde Visa ve Mastercard kredi kartları kullanıma açılsa da yüzde 50 indirimli saatlerden faydalanamıyor. Ayrıca kredi kartı kullanımında aktarma da yapılamıyor.

3-5 BİLET KAÇ PARA?

Yeni güncelleme ile İzmirimkart ücretleri de zamlandı. 2 binişlik Bilet 25,00 TL, 3 binişlik Bilet  30,00 TL, 5 binişlik Bilet 50,00 TL 10 binişlik Bilet 95 TL olarak güncellendi. Öte yandan Adnan Menderes Havalimanı’na yolcu taşıyan hatlar ise biniş ücreti 19 lira 36 kuruş olarak ulaşım hizmeti veriyor.

DOLMUŞTA İNDİ BİNDİ 10 LİRA

Toplu ulaşımın önemli parçalarından minibüslerde de 2 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere indi-bindi ücreti 7,5 liradan 10 liraya çıktı. 10 kilometreye kadar olan mesafede ücreti de  10 lira da kaldı. Tarifede 10-15 kilometre arası 12, 15-20 kilometre arası 14 lira, 20 kilometre üzeri 16 lira olarak ücretlendirildi.