Siyasette karar alma mekanizmalarında eşit temsili sağlamaya çalışan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) İzmirli sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yerel seçim adaylarını bir araya getirerek, kadının seçme ve seçilme hakkının bugün geldiği noktayı gündeme getirdi. Kadınlar, siyasette eşit temsil için hakları olduğunu hatırlattı

 İzmir Kent Konseyi’nde ‘5 AralıKadın’ başlığı altında gerçekleştirilen panele İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Mehlika Gökmen, Urla Belediye Başkan aday adayı ve Ka.Der üyesi Sibel Uyar, Gazeteci ve TV Program Yapımcısı İbrahim Paker Kader İzmir Şube Başkanı Banu Önkol ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve adaylar katıldı. KaDer İzmir Şube Başkanı Banu Önkol, Ka.Der olarak 1997 yılından beri siyasette eşit temsil adına tüm Türkiye’de eğitimler verdiklerini söyleyerek, Doğu Beyazıt’tan, Adana’ya kadar 7 bölgede kadınları siyasette güçlendirmeye çalıştıklarını anlattı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Mehlika Gökmen, 1934’ten bugüne hala kadının hayatın her alanında yeterince temsil edilmediğinin tartışıldığını söyleyerek, Ka.Der gibi sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının önemli olduğuna değindi. Gökmen, ülkemizde kadının siyasette hak ettiği yeri edinebilmesi için yine partilerin yönetimindeki erkeklerin desteklemesi gerektiğini hatırlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yoldan ilerlemekte bugün bile zorluk yaşandığını söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri, “Bunu nasıl aşarız diye yol arıyoruz. Başladığımız noktadan çok gerideyiz. İstanbul Sözleşmesi’ni koruyamadık, eşit işe eşit ücreti sağlayamadık, şimdi yerel seçim zamanı kadın aday adayları destekliyoruz ve hatta kotayı hatırlatıyoruz. Oysa biz kadınların o kotaya ihtiyacı yok. Çok iyi işler yapabilecek kadın adaylarımız var. Eril siyaset bakış açısını değiştirmek gerekiyor. Biz bugün kadının siyasette vitrin olmasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Önemli olan birlikte mücadeledir. Sahip olduğumuz hakları hayata geçirmeliyiz. “dedi.

İzmirli Stk’lardan Seçim Öncesi Çağrı Kadın Adayları Destekliyoruz (1)

Rol Modeller Artmalı

Ka.Der üyesi, Urla Belediye Başkan Aday adayı Sibel Uyar ise Ka.Der üyesi olarak siyasete daha çok kadının dahil olması için şehir şehir dolaştıklarını ve eğitimlerde çok güçlü kadınlarla tanıştıklarını anlattı. Uyar, “Türkiye’de bir kadın hareketi varsa ben önceki belediye başkanı ve bugün bir aday olarak o çalışmaların örneğiyim. Bu bir takım oyunu. Takımı doğru kurarsanız ve iyi oyuncular olursa eril bakış açısını değiştirebiliriz. Duygusal davranmamamız gerekiyor” diyen Uyar, kadın sivil toplum örgütlerinin siyasette stratejiyi belirleyerek, mücadele edebilecek güce sahip olduğunu belirtti. Kader ile Türkiye çapında yapılan eğitimlerde de görev üstlenen Uyar, eğitim verdikleri illerde çok etkili adaylarla tanıştıklarını dile getirdi. Uyar, “Öyle yerlerde öyle kadınlar var ki inanılmaz güçlüler. Doğu Beyazıt’ta peçeli bir kadına da ders verdik. Siyasette rol alabilecek çok etkin kadınlar var. Bunu başarabiliriz.” Diyen Uyar, Kader olarak kadın muhtarların eğitimlerine de önem verdiklerini ve kadın muhtarların siyaset üstü çok başarılı işler yatığını söyledi. Kendi belediye başkanlığı dönemine de değinen Uyar, sözlerine şöyle devam etti: “Ben belediye başkanı seçildiğimde bir kız çocuğu bir gün beni görüp ben de belediye başkanı olacağım derse görevimi iyi yapmış olurum demiştim. Şimdi arkamda bunu söyleyen bir sürü kız çocuğu var. Önemli olan bu değişim yaratmak”  

Nakil hafriyatla oluşan dağda ‘doğal afet’ korkusu Nakil hafriyatla oluşan dağda ‘doğal afet’ korkusu

İzmirli Stk’lardan Seçim Öncesi Çağrı Kadın Adayları Destekliyoruz (2)

Sivil Toplum Örgütlü Hareket Etmeli

Gazeteci ve televizyon program yapımcısı İbrahim Paker ise seçim dönemlerinde kadın adaylara destek olmak için onlarla çalıştığını ve onların insan üstü çabalarının tanığı olduğunu anlattı. Paker, kadınların vicdanı ve insanlığı ile erkek siyasetçiden daha çok tercih edilmesi gerektiğini söyleyerek, İbrahim Paker gazeteci, TV Program Yapımcısı seçim döneminde kadın adaylarla çalıştık. “Giremediğimiz evlere kadınlar sayesinde girdik. Kadın her şeyin, köprünün anahtarı. Sivil Toplum Örgütleri birlikte hareket ederek, eşitliğin yaygınlaşması için çalışmalı. Kadın sivil toplum kuruluşları birlik olursa bir yol alınabileceğini inanıyorum” dedi.

Tülay Aktaş Güç Birliği Platformu Sözcüsü Fatoş Dayıoğlu, ise sivil toplum gönüllülerinin artmasının önemine değinerek, kadın adayları yayınlanacak ortak bir deklarasyonla destekleyebileceklerini söyledi. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği üyeleri de İzmirli sivil toplum örgütleri olarak kadın adayların siyasette aktif görev üstlenmesi için çalışmaya hazır olduklarını, kadın adayları liyakatle desteklerini belirttiler.

Kaynak: 9 Eylül Haber Merkezi