Aşık Veysel Paris'te Gösteriyle Anılacak Aşık Veysel Paris'te Gösteriyle Anılacak

“Şairler Resim Yapıyor” başlıklı etkinliğin açılışında şairlerden çağrı niteliğindeki bildiri okundu. Aynı zamanda projeyi oluşturan şair Neval Savak’ın sunduğu açılış etkinliğinde Aydın Şimşek’in açılış konuşmasının ardından katılımcı şairler düşüncelerini dile getirdiler. Tutku Yıldırım da gitarıyla konuşmalara eşlik etti.
19 Kasım’a kadar açık kalacak olan sergide resimleri yer alan şairler şunlar: Aydın Şimşek, Ayşen Deniz, Bilsen Başaran, M. Mahzun Doğan, Fatma Aras, Gülçin Sahilli, Hasan Kulakoğlu, Mehmet Özceylan, Neslihan Yalman, Nesrin Kültür, Özgür Zeybek, Seval Arslan, Zübeyde Fırat, Cem Seyhun Ünbay, Ümit Yaşar Işıkhan, Gamze Cantürk, Neslihan Perşembe Kulakoğlu.Etkinlikte okunan bildiride ise şu düşünceler dile getirildi: “Bireyin varlık değerlerinin hiç olmadığı kadar kuşatıldığı ve sosyal hayatının baskı altına alındığı bir dönemden geçerken, kapitalizmin neden olduğu derin yoksulluk, iklim krizi, bölgesel savaşlar vs. üzerinden mutlak iktidarlar otokratik bir yönetim şeklini hayatımıza dayatmaktadır. Bireyin ve toplumsal olanın iyice gölgelendiği, baskılandığı, yok sayıldığı, bile isteye yaratılan bu kaos
ortamında, şair ve şiir, başkaldırısını, her zamanki duyarlılığıyla, bu kez de ‘şairin resmi’ üzerinden dile getiriyor. Böylelikle her şeyi olağanlaştıracağını düşünen mutlak akıl ve erk karşısında şairin duruşu, bu kez resim üzerinden toplumsallaşacaktır. Küresel ısınmanın küresel kaynama noktasına hızla geçişinde gerek savaşla gerekse kirletilme yoluyla gerçekleşmesinde insan elinin büyük payı vardır.” Hayvan katliamına, ekonomik sorunlara ve ifade özgürlüğüne de dikkat çekilerek, aynı zamanda insani değerlerin toplumsalcılıktan çıkıp bireysel bencilliğe dönüştüğüne vurgu yapıldı. Bildiride, “Doğanın iyileştirici gücünü yansıtarak ışıklı bir akım başlatan İzmirli şairler, dünyayı aynı farkındalık adımına davet ediyor.” denildi.

Kaynak: haber merkezi