Murat ERVİN-Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki 12 birliğin tamamı 2023 yılında hem yeni pazarlarla tanışmak için Uzakdoğu, Afrika, Güney Amerika ülkelerine gidecek hem de Avrupa, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri ile de bağlantılarını güçlendirecek. EİB 2023 yılı faaliyetleri kapsamında ABD'den Japonya'ya, Kazakistan'dan İspanya'ya, Rusya'dan Kenya'ya kadar dünyanın dört bir yanındaki 30 ülkeye heyet gönderecek. Heyetler uçakla 230 saat yolculuk yaparken bu sayı 9.5 gün hiç inmeden uçmak anlamına geliyor. Bu ülkelere yapılacak ziyaretlerde 180 bin kilometre yol kat edilecek. Söz konusu rakam ise yaklaşık 40 bin kilometrelik dünya çevresini 4.5 kez dolaşmak demek. 

'STRATEJİK' ROTA


Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ticaret Bakanlığı'nın 2023 yılı için ortaya koyduğu 'Hedef Pazarlar, Uzak Ülkeler Stratejisi' doğrultusunda bir yol haritası belirlediklerini söyledi. 2023 yılında ihracat rakamlarımızı koruyabilmek için agresif bir pazarlama stratejisi izleyeceklerinin altını çizen Eskinazi, “Birliklerimizce 20 yılı aşkın süredir Çin, ABD, Japonya, Fransa, İtalya ve Almanya’da dünyanın en prestijli fuarlarının milli katılımını organize ediyor. Yüzlerce ihracatçı firmamızın bu fuarlara katılımını sağlıyoruz. Bu sene Uzakdoğu’dan Afrika’ya kadar dünyanın her noktasına sektörel ticaret heyetleri gerçekleştireceğiz. Alım heyetleriyle ihracatçılarımızın ithalatçı firmalarla yeni işbirliklerine imza atmasını sağlayacağız” diye konuştu. Dünyanın 40 yıl sonra yeniden gündeme oturan enflasyondan, enerji krizine, ekonomik istikrarsızlığa kadar benzeri görülmemiş türbülanslı bir yıla hazırlandığına da dikkat çeken Eskinazi, “Cumhuriyetimizin birinci yüzyılında olduğu gibi ikinci yüzyılında da büyümenin anahtarı yine ihracat olacak. Bu yıl daha fazla fuara gideceğiz, daha fazla sektörel ticaret heyetleri ve alım heyeti organizasyonları yapacağız” dedi. 


HAVADA 230 SAAT

İhracatçıların uçakta en fazla zaman geçireceği ülke ise Japonya olacak. Uzakdoğu ülkesi Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 17 saatlik uçuşla gidecek olan heyet burada Foodex Japan 2023 fuarına katılacak. EİB üyelerinin en uzun ikinci yolculuğu ise 15 saatlik uçuşla Peru olacak. Güney Amerika'nın batısında yer alan Peru'ya gidecek olan Ege Demir ve Demirdışı İhracatçılar Birliği heyeti burada ikili görüşmelerde bulunacak. Uçakla ABD'ye 14, Kanada'ya 13, Brezilya'ya 12 saat yolculuk yapacak EİB üyeleri ayrıca Vietnam'a 10, Şili'ye 9 saat uçacak heyetler toplam 230 saat yani 9.5 gün havada kalacak. 


8 BİRLİK 30 ÜLKE


1-PV New York Fuarı 2023-1 
2- PV Paris Fuarı 2023-1 
3- İtalya Sektörel Alım Heyeti 
4- Hollanda Sektörel Ticaret Heyeti 
5- ABD Sektörel Ticaret Heyeti 
6- İngiltere'ye yönelik etkinlik 
7- Kazakistan STH 
8- Brezilya Sektörel Ticaret Heyeti 
9- Kazakistan Sektörel Ticaret Heyeti 
10- Özbekistan Sektörel Ticaret Heyeti 
11- Meksika Sektörel Ticaret Heyeti
12- Avustralya Sektörel Ticaret Heyeti
13- Güney Kore Sektörel Ticaret Heyeti 
14- Vietnam Sektörel Ticaret Heyeti
15- Şili Sektörel Ticaret Heyeti
16- Suudi Arabistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı
17- Almanya endüstri 4.0 ve yeşil üretim inceleme heyeti 
18- Kanada Sektörel Ticaret Heyeti Ziyareti 
19- Şili ve Peru Sektörel Ticaret Heyeti 
20- BAE Sektörel İnceleme Ziyareti
21- Güney Kore Genel Nitelikli Ticaret Heyeti 
22- Çin İthalat Fuarı 
23- Rusya Prodexpo Fuarı Info Stand 
24- Endonezya-Singapur URGE Heyeti 
25- İspanya Fruit Attraction Fuarı Info Stand 
26- İsrail Ticaret Heyeti 
27- Fas Ticaret Heyeti, 
28- Güney Afrika URGE Projesi
29- Kenya Food Event 
30- Foodex Japan Milli Katılım