Didar DEMİRCİ- İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Uzundere’de bulunan konutlara yerleştirilen depremzede kiracılar, buradaki barınma sürelerinin dolması nedeniyle daireleri boşalttıklarını ancak ev kiralarının artması nedeniyle de yeni bir yer bulmakta zorlandıklarını dile getirerek, basın açıklaması yaptı. Depremzede kiracılar, TOKİ’nin Bayraklı’da rezerv alan ilan edilen bölgede inşa ettiği evlerden hak istediklerini yeniden hatırlattı.

Körfez'de şimdi de turuncu renk uyarısı! Körfez'de şimdi de turuncu renk uyarısı!

Kiracı depremzedeler adına basın açıklaması yapan Ahmet Serkan Ulaş, “Artan ev fiyatları nedeniyle depremin yaralarını sarmakta zorlanıyoruz. Bu nedenle rezerv alanda inşa edilen evlerden bizlere de hak verilmesini talep ediyoruz. Bizler de TOKİ’den faydalanmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan talebimiz budur” ifadelerini kullandı.

VAN DEPREMİ HATIRLATMASI

2009 Van depreminin ardından kiracılara da ev verildiğini hatırlatarak konuşmalarına devam eden Ulaş, aynı uygulamanın İzmir’de neden yapılmadığını sordu. Konuya ilişkin görüştükleri tüm kurumlardan olumlu bir cevap alamadıklarını belirten Ulaş, “Rezerv alandan depremzedelerin faydalandığı haklardan faydalanmak istiyoruz. Biz de bedavaya oturmak istemiyoruz. Evi olanlara yapılan haklardan biz de istiyoruz. Cumhurbaşkanımızdan bizlere de sahip çıkmasını bekliyoruz” mesajını verdi.