Yüksek enflasyonun yarattığı hayat pahalılığının üzerine konut arzı yetersizliği de eklenince İzmir'de kiralık daire fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Şu anda kira fiyatları durağan görünse de son yıllardaki ciddi artış, vatandaşları kent merkezinden uzaklaştırdı. Ayrıca deprem sonrasında vatandaşların yaşadığı korku da metropol dışı ilçeleri tercih etmesinin  nedenlerinden biri oldu. Geçmiş dönemlerde İzmir'in merkezinde yaşamayı tercih eden İzmirliler, İZBAN ile ulaşabilecekleri Aliağa, Menemen ve Torbalı gibi merkezden uzak ilçelere göç etmeye başladı. Manisa'da çalışıp, İzmir'de yaşayanlar ise bu tercihlerinden vazgeçerek, Manisa'ya taşındığı öğrenildi.

Herkes alternatif yaratmaya çalışıyor

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 49. (Gayrimenkul Faaliyetleri Grubu) Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Bozbay, İzmir'in merkez dışı ilçelere taşınmaların devam ettiğini ifade etti. Bozbay, ayrıca, deprem bölgesinden gelen vatandaşların da memleketlerine geri dönmeye başladığını dile getirdi. Bozbay, "İZBAN'ın ulaştığı, işine yakın bölgelere doğru taşınmalar var. Herkes bir şekilde alternatif yaratmaya çalışıyor" diye konuştu.

Manisa'ya taşınmalar artıyor

İzmir'den Manisa'ya taşınmaların da artarak devam ettiğini söyleyen Bozbay, "Özellikle işi Manisa'da olanlar, ulaşımdan ve kiralardan kurtulmak için taşınıyor. Aliğa'da çalışanlar da benzer şekilde işine yakın bölgelere taşınıyor" diye belirtti.

Şehir etrafa yayılıyor

İzmir'in merkezinde oturmanın avantajlarının giderek kaybolduğunu söyleyen Bozbay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

5.3 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi 5.3 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi

"Eskiden İzmir'de oturmak daha avantajlıydı. Artan kiralar ve diğer etkenlerle bu avantaj kayboldu ve insanlar işlerine yakın bölgelere doğru taşınmaya başladı. Artık herkes yerinde yani işinin olduğu yerde oturmayı tercih ediyor. Şehir artık etrafa yayılıyor. Bunun bir sebebi de kiralar."

DEPREM KORKUSU DA ETKİLİ OLUYOR

Özellikle Karşıyaka tarafından merkez dışı ilçelere taşınmaların olduğunu dile getiren Gayrimenkul Danışmanı Deniz Kezer ise "Bu daha çok Karşıyaka'dan bir kaçış. Mavişehir, Bostanlı zemininin sağlam olmadığı, ilk depremde yıkılacağı açıklamalarının ardından Sasalı ve Menemen bölgesine kaçış çok oldu. Bu sadece maddi durumla da alakalı değil. Hayatlarında toplu taşımayla çok işi yok. Bu kişiler de daha çok Sasalı bölgesine gidiyor" diye söyledi.

Yeni Daire Bulmak Zor

"İzmir Karşıyaka'nın merkezinde yeni daire bulmak imkansız hale geldi" diyerek sözlerine devam eden Kezer, "Daireler minimum 35-40 yaşlarında. Daireler yenilenmiyor. Sağlıksız bir zeminde ve sağlıksız binalarda oturduklarını düşünenler kaçtı. İşin ilginç tarafı çıktıkları evler de hemen kiralanıyor" diye vurguladı.

Güvenli ev telaşı var

İzmir'in merkezinin dışına özellikle Kuzey bölgesine taşınanların İZBAN ile işlerine rahat gidebileceğini düşünen insanlar olduğuna dikkat çeken Kezer, "Bu bölgelere gidenlerin İşlerinin çok büyük bir bölümü İZBAN'a komşu olan ilçelerde. İZBAN'la işine rahat gidebileceğini düşünüyorsa buralara gidiyor" ifadelerini kullandı.

Kezer, merkez dışına taşınmanın nedenlerinden birinin de 'güvenli ev telaşı' olduğunu belirtirken, "Burada biraz daha yeni ev telaşı var. Yeni, sağlıklı bir evde oturma telaşı var. İnsanlar güvenli olduğunu düşündükleri eve gidiyor" dedi

Kaynak: 9 Eylül Haber Merkezi