Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan Resmi Gazete'nin son sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararları bölümünde şu ifadeler kullanıldı:
Mülkiyeti Maliye Hazinesi, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Adına Kayıtlı Olan Bazı Taşınmazların Özelleştirme Kapsam ve Programına Alınması, Satış, Kiralama, Gelir Ortaklığı Modeli ve İşin Gereğine Uygun Sair Hukuki Tasarruflar, Mülkiyetin Gayri Ayni Hakların Tesisi veya İşletme Hakkının Verilmesi Yöntemlerinden Bir ya da Birkaçının Birlikte Uygulanarak Özelleştirilmesi, Özelleştirme İşlemlerinin 31/12/2027 Tarihinde Kadar Tamamlanması Hakkında Karar 
Bu kararın detayında ise özelleştirilmesi uygun görülen arsaların parsel ve ada nolarının bulunduğu bir ek var.
Devlet arsalarıyla özelleştirilmek istenen yerler arasında Türkiye’nin en  önemli şehirlerinde, çok değerli araziler bulunuyor. İstanbul başta olmak üzere Antalya ve Bodrum gibi turizm cennetlerinde büyük bir değere sahip arsaların olduğu listede 12 şehirde toplam 73 devlet arazisi var.

Çeşme 16 Eylül 7129 Parsel

Özelleştirilecekler listesinde İzmir’de ise Çeşme başta olmak üzere Dikili, Karaburun, Aliağa ve Konak’ta 16 devlet arazisi var.
Devlet eliye satılması kararı verilen arsaların parsel ve ada numaraları, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nünde kontrol edildiğinde bu yerlerin ne kadar değerli olduğu anlaşılabiliyor.

Şakran 7506

Uşak Belediye Başkan adayı Mehmet Çakın, projelerini tanıttı Uşak Belediye Başkan adayı Mehmet Çakın, projelerini tanıttı

Özellikle Çeşme’de paha biçilemeyecek arsaların önünde deniz ve plaj, hem arsaya hem denize ulaşan yollar ve yanıbaşlarındaki çok yıldızlı işletmeler dikkat çekiyor.
Ancak İzmir’de satışa çıkarılan Devlet arazilerinde en çok tartışma konusu olacak yerler ise Alsancak’ta bulunan tarihi Elektrik Fabrikası’nın sağ ve sol cepheleri.

Elektrik Fabrikası 2 Cephe

İzmir Limanı’nın karşısında olan ve yatırımcıların iştahını kabartan bu arsalar eski fabrikayı sarmalamış durumda.Geçtiğimiz yıl gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinden 2 gün önce şu an İzmir'e Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Hamza Dağ yaptığı basın toplantısında, elektrik fabrikası ve etrafında İzmir Yenilikçi Endüstriler Merkezi kuracaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı:
Alsancak'ta tarihi elektrik fabrikası ve onun etrafındaki alan... Orayı bilişim ve teknoloji anlamında, teknoloji üssü anlamında hayata geçireceğiz. Bunda da belli bir yol kat ettik. Bunu da 2023-2024 içinde hayata geçeceğine inanıyorum.

Tarihi Elektrik Fabrikası geçtiğimiz senelerde ihaleye çıkarılmış İzmir Büyükşehir Belediyesi, binayı İzmir'e bir kültür merkezi olarak kazandırmak istediklerini belirterek 35 milyon lira ödemeyi taahhüt etmişti ancak ihale iptal edilmişti ve tekrar açılmadı.

Küçükbahçe Karaburun
 

Kaynak: haber merkezi