Makina Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi, 2022 yılında da yoğun bir şekilde asansör periyodik kontrollerini gerçekleştirdi.

  • Asansör Kontrolleri: İzmir'in dokuz ilçe belediyesi sınırlarındaki ve İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundaki asansörlerin kontrollerini, A Tipi Akredite Muayene Kuruluşu olan Asansör Kontrol Merkezi bünyesinde bulunan deneyimli teknik personelleri ile sürdüren MMO İzmir Şubesi, 2022 yılı boyunca toplam 18 bin 723 asansörün kontrolü gerçekleştirdi.

  • Kontrollerin Sonuçları: Kontroller sonucunda, 5 bin 336 adedi kullanımının güvenli olmadığına ve gerekli düzeltmeler yapılana kadar kullanıma kapatılması gerektiğine işaret eden kırmızı etiket aldı. Bin 347 adedi 120 gün içerisinde mevcut eksiklikleri giderilmezse kullanılmasının güvenli olmayacağı ve kapatılması gerektiği anlamına gelen sarı etiket alırken, 10 bin 55 adedi bir sonraki periyodik kontrole kadar eksikliklerinin giderilmesi gerektiği anlamına gelen mavi etiket aldı. 18 bin 723 asansörden yalnızca bin 985 adedi ise kusursuz ve kullanımının güvenli olduğu anlamına gelen yeşil etiket aldı.

  • MMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlkin Boz: Türkiye'de asansör periyodik kontrollerinin uzun yıllar önce ilk kez kendileri tarafından gerçekleştirildiğini belirten MMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İlkin Boz, bu kontrollerin yurttaşların asansörleri güvenli ve konforlu bir şekilde kullanmaları açısından büyük önem taşıdığına işaret etti. Boz, yurttaşların ve özellikle apartman yöneticilerinin duyarlılığının bu noktaya gelmemizde önemli olduğunu ve kendilerine teşekkür ettiğini belirtti.