İzmir'de yaşayan Rus yazar Valentina Egerova, orijinal ismi "Тайны драконьего орбиса" olan son eseri Ejderha Orbisi Türkçe okurlarla buluşturdu. Fantastik gençlik romanı Kil Yayınları tarafından Türkçeye çevrildi.

Egerova, Eski Rusya'nın ilk başkenti St. Petersburg'da doğdu. Çocukluk yıllarında okumaya olan tutkusu onu edebiyat dünyasına yönlendirdi. Üniversitede İngiliz edebiyatı, felsefe, yabancı diller ve psikoloji eğitimi aldı. Mezuniyetinin ardından iki kez dünyayı dolaşma imkanı bulduğu bir yolcu gemisinde çalıştı. Arkeolojiye, mitolojiye, antik tarihe, tiyatroya ve resme olan ilgisi, Ejderha Orbisi'nin de temelini oluşturdu.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 14.34.02

Ejderha Orbisi: Bir Macera Serüveni

Valentina Egerova'nın Ejderha Orbisi romanı, 12 yaş ve üzeri okurları hedefliyor. Fakat yazar, romanın yetişkinler için de ilgi çekici olduğunu söylüyor. Egerova, Ejderhalar, sihir ve büyücülük ile bezeli bu fantastik dünyanın, günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve farklı bir evrene dalmak isteyen herkesi cezbedebileceğini vurguluyor.

Pınar Karşıyaka yarı final için sahada Pınar Karşıyaka yarı final için sahada

Ejderha Orbisi'nin diğer fantastik romanlardan ayrılan en önemli özelliği özgün olay örgüsü ve karakterler. Egerova, romanında belki de ilk defa okurun karşısına çıkacak büyülü yaratıklara yer verdiğini söylüyor. Eserdeki detaylı çevre betimleri ve karakterlerin beş duyusuna yapılan vurgu, okuyucuyu romanın atmosferine çekiyor.

İzkitap Fuarı'nda Büyük İlgi

Valentina Egerova, Ejderha Orbisi'ni İzkitap Fuarı'nda okuyucularla buluşturdu. Kil Yayınları standında üç gün boyunca kitaplarını imzalayan Egerova, ejderha kostümüyle fuara renk kattı. Egerova, romanın bir seri olduğunu ve önümüzdeki yıllarda serinin ikinci kitabının da yayınlanacağını müjdeledi.

Whatsapp Image 2024 05 06 At 14.34.03 (2)

Yazarın Sözleri:

"Ejderha Orbisi romanı, 12 yaş ve üzeri okuru değil, aynı zamanda rutin günlük yaşamdan ve gerçek hayatın sorunlarından dinlenmek ve kendilerini Ejderhaların, sihrin ve büyücülüğün olağanüstü dünyalarına kaptırmak isteyen yetişkinleri de cezbedecek."

"Bu kitabın ayırt edici özelliği özgün olay örgüsü, renkli ve edebi dili ve okuyucunun belki de ilk defa bu kitapta karşılaşabileceği büyülü yaratıklardır."

"Çevre betiminin yanı sıra koku ve dokunuş gibi karakterlerin beş duyusunun da detaylı ve özgün olarak verilmesi, okuyucuyu yazarın yaratmış olduğu büyülü dünyaların muhteşem atmosferine taşıyarak sayfaları çevirme isteğini uyandıracak, karakterlerin heyecan verici maceralarını tek nefeste okurken kurguya sürüklenmesine sebep olacaktır."

Editör: Kazim Bozkurt