Hadi bakalım kolay gelsin! Hadi bakalım kolay gelsin!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, vücudunda kırıklar bulunan 35 kilogram ağırlındaki caretta carettanın ilk müdahalesinin Küçük Hayvan Polikliniğinde yapıldığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na götürüldüğü belirtildi.

Carettta carettanın tedavisinin ardından Doğa Koruma Milli Parklar İzmir İl Müdürlüğü tarafından Muğla Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine (DEKAMER) nakledileceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen deniz canlılarından sorumlu veteriner hekim Sinan Okçuoğlu, deniz kaplumbağasında yaptıkları ön muayenede müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir travma tespit ettiklerini belirterek, "Kuvvetli bir canlı olduğu için iyileşmesini umut ediyoruz. Bu hayvanların kıyıya vurma nedenleri ya parazit hastalıklar ya da gemilerin pervanelerinden zarar görmeleri. Küresel iklim değişikliği, denizlerin kirlenmesi, sahillerin işgal edilmesi gibi durumlar da yaşamlarını etkiliyor. Onları korumamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: aa