10-12 Haziran tarihlerinde İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan Uluslararası KADIN, SÖYLEM, EYLEM kolokyumu, 8 farklı ülkeden 101 bilim insanını bir araya getirecek. Etkinlik, kadınların toplumsal ve küresel değişime olan katkılarını ele alacak.

Whatsapp Image 2024 06 08 At 11.56.13

Açılış Konferansı ve Önemli İsimler

Kolokyumun açılış konuşmasını Prof. Dr. Fatmagül Berktay gerçekleştirecek. Üç gün sürecek bu etkinlikte, Prof. Dr. Mounira Chatti de bir konferans verecek. Türk sineması, Fas sineması ve Fransız sineması üzerine düzenlenecek iki panel ise sinema ve kadın teması etrafında önemli tartışmalara sahne olacak.

Whatsapp Image 2024 06 08 At 11.56.15

Konferanslar ve Paneller Gerçekleştirilecek

Etkinlik boyunca gerçekleştirilecek konferanslar ve paneller, eş zamanlı olarak Türkçe'den Fransızca'ya ve Fransızca'dan Türkçe'ye çevrilecek. Bu sayede katılımcılar, dil engeli olmaksızın tüm oturumları takip edebilecekler.

Whatsapp Image 2024 06 08 At 11.56.13 (1)

DEÜ'den "Cumhuriyetin öncü kadınları" Film

Kolokyum kapsamında üç farklı film gösterimi yapılacak. Ayrıca, Dokuz Eylül Üniversitesi Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri tarafından hazırlanan "Cumhuriyetin öncü kadınları" adlı gösteri de etkinlik programında yer alıyor. Bu gösteri, Cumhuriyet dönemi kadınlarının toplumsal hayata katkılarını gözler önüne serecek.

Balım kendine yuva arıyor Balım kendine yuva arıyor

Whatsapp Image 2024 06 08 At 11.56.16

Sempozyum Ücretsiz

Sempozyuma dinleyici olarak katılmak isteyenler için herhangi bir ücret talep edilmeyecek. İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bu önemli etkinliğe, kadın sorunlarına ilgi duyan ve bu konularda bilgi edinmek isteyen herkes davetli.

Kaynak: Haber Merkezi