İzmir bölgesinde, daha önce üzerinde detaylı inceleme yapılmayan Gümüldür fayında bilimsel çalışmalar başlatıldı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir başkanlığındaki ekip, bu fayın 6,8 büyüklüğünde bir deprem potansiyeline sahip olduğunu belirtti. İzmir'deki 17 diri faydan biri! 6,8 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip fay ilk kez inceleniyor.

Fayın Geçmişi ve Geleceği

Dokuz Eylül Üniversitesi koordinasyonunda, çeşitli üniversitelerle birlikte yürütülen “İzmir İli Diri Faylarının Paleosismolojik Analizi ve Deprem Potansiyeli” projesi kapsamında, Gümüldür fayı detaylı olarak incelenmeye başlandı.

Gümüldür fayı, İzmir'in 17 aktif fayından sadece biri. Prof. Dr. Sözbilir, bu inceleme ile fayın geçmiş deprem aktivitelerini, olası deprem üretme sıklığını ve büyüklüğünü anlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Çeşme'de 10 düzensiz göçmen yakalandı Çeşme'de 10 düzensiz göçmen yakalandı

Gümüldür Fayı ve Samos Depremi

Sözbilir, Gümüldür fayının, 3 yıl önce yaşanan büyük Samos depremine en yakın fay olduğuna dikkat çekti. Samos depreminin bu fay üzerindeki etkilerinin de değerlendirilmesi planlanıyor. Elde edilecek bilgilerle, kamu kurumlarına bilgilendirme yapılacak ve alınması gereken önlemler belirlenecek.

Bilim insanı ayrıca, Paleosismoloji alanında Türkiye'de eğitim alan uzman sayısının az olduğuna dikkat çekti ve “Son 10 yılda yaptığımız projeler sayesinde, bu alanda yüksek lisans ve doktora öğrencileri yetiştirmekteyiz. Bölgesel çalışmalarımızla, geleceğin bilim insanlarını yetiştiriyor ve İzmir için kritik bulgular elde ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ