Erzurum nerede? Erzurum'da gezilecek yerler nerelerdir? Erzurum'a nasıl gidilir? Erzurum nerede? Erzurum'da gezilecek yerler nerelerdir? Erzurum'a nasıl gidilir?

İzmir, Türkiye’nin en güzel ve en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Tarihi, kültürel, doğal ve gastronomik zenginlikleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İzmir, aynı zamanda birbirinden güzel köylere de ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’in köyleri, Ege’nin saklı cennetleri olarak adlandırılmaktadır. Bu köylerde hem doğayla iç içe olabilir, hem de köy yaşamının tadını çıkarabilirsiniz. İzmir’in köyleri, sadece fotojeniklikleriyle değil, aynı zamanda geleneksel kültürlerini korumaları, organik tarıma yönelmeleri, sanat ve festivallere ev sahipliği yapmalarıyla da dikkat çekmektedir. İzmir’de gezilecek köyler listesi hazırladık. Bu listeye göre İzmir’de toplam 37 köy bulunmaktadır. Bu köylerin bazıları şunlardır:

  • Barbaros Köyü: Urla’ya bağlı bir Türkmen köyü olan Barbaros, her yıl Oyuk Korkuluk Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivalde köylüler, kendi yaptıkları korkulukları yarıştırıp, sokaklarda sergilemektedir. Ayrıca köyde çat kapı evleri adı verilen bir uygulama bulunmaktadır. Bu evlere girip, belli bir ücret karşılığında karnınızı doyurabilir veya konaklayabilirsiniz. Barbaros Köyü, Kalbim Ege’de Kaldı dizisinin de çekim yerlerinden biridir.
  • Germiyan Köyü: Çeşme’ye bağlı bir köy olan Germiyan, Türkiye’nin ilk Slow Food köyü unvanına sahiptir. Slow Food, kimyasal kullanmadan, yerel ve mevsimlik ürünlerle beslenmeyi savunan bir harekettir. Germiyan Köyü, bu harekete katılarak, organik tarıma geçmiş ve köy mutfağını zenginleştirmiştir. Köyde ayrıca beyaz badanalı evlerin duvarlarında çiçek motifli resimler bulunmaktadır.
  • Bademler Köyü: Urla’ya bağlı bir köy olan Bademler, Susuz Yaz filminin çekildiği yer olarak ünlenmiştir. Köyde bir de Çocuk Oyuncakları Müzesi bulunmaktadır. Bademler Köyü, aynı zamanda kendi tiyatrosuna sahip olan bir köydür.Her yıl Dünya Tiyatrolar Günü’nde köylüler tarafından oynanan oyunlar sahnelenmektedir.
  • Kösedere Köyü: Karaburun’a bağlı bir köy olan Kösedere, tarihi evleri, camisi, bakkalı ve berberi ile nostaljik bir atmosfer sunmaktadır. Köyün en önemli özelliği ise mutfağıdır. Köyde öküz köftesi adı verilen ve başka yerde tatma şansınızın olmadığı bir lezzet bulunmaktadır.
  • Özbek Köyü: Urla’ya bağlı bir köy olan Özbek, Özbekistan göçmenleri tarafından kurulmuştur. Köy, sahili ve sıra sıra dizilmiş taş evleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.
  • Şirince Köyü: Selçuk’a bağlı bir köy olan Şirince, İzmir’in en ünlü ve en güzel köylerinden biridir. Köy, kıyamet kehanetiyle ününe ün katmıştır. 2012 yılında Maya takvimine göre kıyametin kopacağı iddia edilmiş, ancak Şirince’nin bu felaketten kurtulacağına inanılmıştır. Bu nedenle köy, o yıl binlerce ziyaretçi ağırlamıştır.Şirince Köyü, tarihi Rum evleri, şarapları, el sanatları ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir yerdir.

İzmir’in köyleri, Ege’nin saklı cennetleri olarak adlandırılmaktadır. Bu köylerde hem doğayla iç içe olabilir, hem de köy yaşamının tadını çıkarabilirsiniz. İzmir’de gezilecek köyler listesi hazırladık. Bu listeye göre İzmir’de toplam 37 köy bulunmaktadır. Bu köylerin bazıları Barbaros, Germiyan, Bademler, Kösedere, Özbek ve Şirince’dir. Bu köyler, sadece fotojeniklikleriyle değil, aynı zamanda geleneksel kültürlerini korumaları, organik tarıma yönelmeleri, sanat ve festivallere ev sahipliği yapmalarıyla da dikkat çekmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ