Gazeteci Karabulut’a veda Gazeteci Karabulut’a veda

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Fuar İzmir'de gerçekleştirilen Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı-IMATECH'in açılışında yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ülkeyi büyük ölçüde etkilediğini belirtti. Özuslu, yüzyılın en büyük doğal felaketinin yaşandığına dikkat çekerek, doğal afetlerin kaçınılmaz olduğunu ve İzmir'in de bu risk altında olduğunu vurguladı. Bilim insanlarının açıkça belirttiği gibi, İzmir'de de aktif fay hatları bulunduğunu ve deprem riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Sanayi tesislerinin depremde evler gibi etkilendiğine dikkat çeken Özuslu, İstanbul, Kocaeli, Bursa ve İzmir gibi Türkiye'nin sanayi merkezlerinde depreme ne kadar hazırlıklı olduklarının sorgulanması gerektiğini belirtti. Organize sanayi bölgelerinin yönetimlerinin de bu konuda sorgulama yapması gerektiğinin altını çizdi.

Belediye olarak, vatandaşların evlerinin performans testlerini ücretsiz olarak yapmaya başladıklarını ifade eden Özuslu, Bayraklı'da test edilen 33 bin binanın yüzde 70'inin mühendislik hizmetleri, teknik, depreme dayanıklılık ve hazırlık açısından yeterli düzeyde olmadığını belirtti. Yapı stokunun kötü olduğunu ifade eden Özuslu, organize sanayi bölgelerinde yapılacak her fabrikanın daha dayanıklı olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca mevcut fabrikaların depreme ne kadar dayanıklı olduğunun test edilmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bu sayede, olası bir depremde sanayi ve üretimin ayakta kalabileceğini, üretim yapılması halinde ülkenin varlığını sürdürebileceğini belirtti. Aksi takdirde depremin yıkıcı etkisinin sadece can kayıpları ve bina kayıplarıyla sınırlı kalmayacağını, ekonomik kayıpların da büyük olacağını sözlerine ekledi.

CNC, sac işleme ve otomasyon teknolojilerinden güç aktarım sistemlerine, kaynak-kesme teknolojilerinden teknik hırdavat ürünlerine ve üretim tesisi lojistiğine kadar birçok farklı alandan endüstriyel sistemler, 4 gün boyunca tanıtılacak.