Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube, miting öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek bu önemli etkinliği duyurdu. Miting tertip komitesi adına konuşan Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın gündeminin öğrencilerin okul masrafları veya beslenme sorunları olmadığını, aksine okullara imam, vaiz ve Kuran kursu öğreticisi görevlendirmek olduğunu vurguladı.

Çetin, ayrıca eğitim sisteminin dini kurallara göre biçimlendirilmek istenmesini kabul edilemez olarak değerlendirdi. Bu noktada, mesai saatlerinin okul ders planlarının cuma namazı saatlerine göre düzenlenmeye çalışılması gibi girişimlerin laiklik ilkesine zarar verdiğini ifade etti.

Eğitimde Değişim Talebi

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul da, "ÇEDES projesi" kapsamında yaşanan sürecin okullardan dışarıya taşınmasının endişe verici olduğunu belirtti. Çocukların eğitim haklarının öncelikli olduğunu vurgulayan Kurul, okullara imam görevlendirilmesi veya karma eğitim ilkesinin ihlal edilmesi gibi adımların önce düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.

Toplumsal Dayanışma

Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Turgut Aydın, iktidarın kendi ideolojisini dayatmak amacıyla eğitimi bir araç olarak kullandığını söyledi. Bu duruma karşı durmak gerektiğini belirten Aydın, toplumun her kesiminden destek beklediklerini ifade etti.

İzmir'den Lucien Arkas'a büyük gurur İzmir'den Lucien Arkas'a büyük gurur

Eşitlik İçin Mücadele

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan ise, özellikle zorunlu din dersi konusunda uzun yıllardır verdikleri mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti. Aslan, çocukların geleceği için toplumun her kesiminden destek istediklerini ve eşitlik taleplerinin altını çizdi.İzmir'de düzenlenen bu kitlesel miting, eğitim ve laiklik konularındaki hassasiyeti ve toplumsal dayanışmayı gösteriyor. Katılımcılar, çocukların eğitim hakkını savunurken, laik ve bilimsel bir eğitimi koruma çağrısı yapıyorlar. Bu miting, Türkiye'deki eğitim politikaları ve laiklik ilkesiyle ilgili tartışmaların önemli bir yansıması olarak dikkat çekiyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ