Bayraklı'dan yeşil için örnek iş birliği Bayraklı'dan yeşil için örnek iş birliği

İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Ekim ayı meclis toplantısına katıldı. Toplantı İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Salonu'nda gerçekleşti ve Vali Elban, İzmir'e dair düşüncelerini ve yapılması gerekenleri paylaştı. Toplantıya EBSO Yönetim Kurulu Başkanı, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve meclis üyeleri de katıldı. Vali Elban, EBSO meclis toplantısında sanayicilere seslenerek, Cumhuriyet'in 100. yılını ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı ve şunları söyledi: "Buna şahit olmak bir şans ve onur. Bu onurlu günde cumhuriyetin kurulması, devletin kuruluşuna ev sahipliği yapan İzmir ilinde vali olmak benim için ayrı bir gurur. 100. yılda İzmir valisi olmak, çocuklarıma anlatacağım ayrı bir gurur kaynağıdır."

Vali Elban, EBSO Ekim ayı Meclis toplantısının Cumhuriyetin ikinci yüzyılın ilk meclis toplantısı olduğunu belirterek, toplantının özel bir öneme sahip olduğunu ifade etti. İzmir'in ticaret, sanayi, tarım ve turizm şehri olarak bilindiğini belirtti ve şunları ekledi: "Burada özellikle sanayiyi geliştirmek gerekiyor. Bu, bilimsel olarak doğru bir yaklaşım. İzmir'in güçlü alanlarını geliştirmesi gerekiyor. Eğitim, sağlık ve diğer alanlar da dahil edilmeli. İzmir, sanayi üretiminin yüzde 9'unu gerçekleştiriyor ve sanayi ihracatına katkı sağlıyor. Bu nedenle İzmir'de, 100 yıl önceki toplantılarla bugünkü toplantıları karşılaştırmalıyız. İkinci yüzyılda yeni şeyler konuşmalıyız. Daha yenilikçi üretim modelleri, rekabetçi sistemler üzerinde düşünmeliyiz. Verimlilik, sürdürülebilirlik ve endüstri 4.0 gibi konuları ele almalıyız."

Vali Elban, İzmir'in Osmanlı döneminde dış ticaretin ve sanayileşmenin öncü bir şehir olduğunu vurgulayarak, "Dünya vizyonu olan bir şehir artık eski üretim modellerini terk etmeli ve yeni şeyler düşünmelidir. Cumhuriyetin yeni bir yüz yılındayız ve bu nedenle paradigma değişikliğine gitmeliyiz. İzmir bu değişimi başarabilirse diğer iller de başarabilir. İzmir, bu dönüşüm için en hazır il ve potansiyel taşıyan bir şehir. Daha az işçiyle daha fazla üretmeliyiz ve sanayi 4.0'a uyum sağlamalıyız. Atatürk'ün muasır medeniyet hedefini yakalayabileceğimize inanıyorum" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ