İZTO mart ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz idaresinde gerçekleştirildi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve meclis üyelerinin katılımıyla İZTO çok amaçlı salonunda yapılan toplantıda, kent ve ülke ekonomisine ilişkin gelişmeler masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Mahmut Özgener, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin daha uygun alana taşınmasına yönelik adımlar attıklarını belirtip, Bornova'nın Kemalpaşa ve Naldöken mahallelerinde yer alan Cemal Gürsel Kışlası arazisinin, üyelere yönelik çarşı ve site yapmak amacıyla odaya devri konusunda Milli Savunma Bakanlığı'na talepte bulunduklarını ve bu talebin kabul edildiğini söyledi. Projenin tamamiyle hayata geçmesiyle üyelerin önemli sorunlarından birini çözmüş olacaklarını ifade eden Özgener, "Bulunduğu lokasyon, lojistik açıdan sahip olduğu avantajlar ve ihtiyaç duyulan tüm fonksiyonları aynı alanda kapsayacak büyüklükte olması itibariyle kentimizin en değerli alanlarından biri olan bu bölgenin, odamıza tahsisi hususunda gösterdikleri güven için üyelerimiz adına Milli Savunma Bakanlığı'mıza özellikle teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

'KIŞLA ARAZİSİNE ÇARŞI VE SİTE KURULACAK'
Özgener, Bornova'da bulunan Cemal Gürsel Askeri Kışlası'nın oda tarafından çarşı ve site kurmak amacıyla alınması için proje hazırladıklarını söyledi. Projenin detayları hakkında bilgi veren Özgener, "Bu doğrultuda ilk adımımızı, 18 Nisan 2022'de attık. Bakanlıkla yaptığımız sözlü görüşmeler ve yazışmalar sonucunda Milli Savunma Bakanlığı'nın 15 Ağustos 2022 tarihli yazısı ile söz konusu kışla arazisinin odamıza devrinin yapılabileceği belirtilerek odamız ve bakanlık arasında devir protokolü yapılması için ön mutabakatımız talep edildi. Bakanlığa bu konuda ön mutabakatımız olduğu bildirilerek bağlı bulunduğumuz 5174 sayılı TOBB Kanunu gereği, kesin mutabakatımızı bildirmeden Bakanlık tarafından Milli Emlak'ın kabul ettiği lisanslı bir kuruluşa kıymet takdirinin yaptırılıp, tarafımıza bildirilmesi ve konuyla ilgili olarak odamız meclisinin onayı sonrasında kesin mutabakatımızı Bakanlığa bildirmek zorunluluğumuz olduğu iletildi" dedi.

'ARAZİNİN KIYMETİ 2 MİLYAR 732 MİLYON TL'
Projenin kıymet takdiri ile ilgili bilgi veren Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü: "Milli Savunma Bakanlığımız tarafından 11 Kasım 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu Lisanslı Karat Taşınmaz Değerleme Anonim Şirketi'ne  yaptırıldı. Milli Savunma Bakanlığı'mız tarafından bize iletilen 30 Aralık 2022 tarihli yazıyla bu talebimiz olumlu karşılanmış ve ek bir bedel ödenmeksizin Bakanlığın talep ettiği tesislerin yapılması şartıyla bu araziye ait parsellerin yaptırılan kıymet takdiri sonucu belirlenen 2 milyar 732 milyon 500 bin Türk Lirası bedel karşılığında odamıza devrinin yapılabileceği ve 06.01.2023 tarihine kadar protokol yapılmasına ilişkin mutabakatın Meclis Kararı ile birlikte bakanlığa gönderilmesi istendi. Kıymet Takdir Raporu üzerinde gerekli inceleme ve rayiç bedellerle ilgili odamız tarafından da çalışma yapılarak değerlendirmek üzere Bakanlıktan ek süre talep edilmiş ve Bakanlık tarafından kabul edildi. Bakanlık tarafından devir karşılığında talep edilen işleri Cemal Gürsel Kışlası'nda bulunan birliklerin başka kışlalara transferi ile diğer komutanlıklarda yapılacak yer değişiklikleri sebebiyle oluşacak tesis inşaat işlerinin yapılması olarak özetleyebiliriz."

'KIŞLA, 681 BİN 965 METREKARE OLUP 24 PARSELDEN OLUŞUYOR'
Cemal Gürsel Askeri Kışlası hakkında detaylı bilgi veren Özgener, "Kışla, 681 bin 965 metrekare olup 24 parselden oluşuyor. Bunlardan brüt 563 bin 833 metrekareye tekabül eden 4 parsel, çarşı ve site olarak kullanılabilecek alanlardır. Net kullanılabilir alanlar imar uygulaması sonucunda belirlenmiş olacaktır. Bu projemiz kapsamında yer almasını planladığımız fonksiyonlar ise üyelerimize yönelik çarşı ve site içerisinde bağımsız bölümler, yönetim binası, mesleki lise ve çıraklık eğitim binaları, otopark alanları, banka, restoran, market gibi sosyal alanlar, temiz enerji tesisleri ve tabii ki yeşil alanlar" diye konuştu.

Mecliste, Cemal Gürsel Kışlası arazisinin İZTO'ya devri  için İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanacak olan protokol için İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu'na yetki verilmesi, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. (DHA(

CHP'li Aslanoğlu, gazetecilerle buluşacak! CHP'li Aslanoğlu, gazetecilerle buluşacak!