9 EYLÜL- İzmir'de, "Avrupa Atık Azaltım Haftası" kapsamında düzenlenen "Plastik Atıksız İzmir Turizm Çalıştayı"nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, doğadaki dengeyi koruma çabalarından bahsederek, "Hem model olmak hem de İzmir’i model haline getirmek istiyoruz" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarda, plastik kullanımının azaltılması hedefleniyor ve bu konuda farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Bayraklı adayı Kırkpınar: Sorunları avucumuzun içi gibi biliyoruz Bayraklı adayı Kırkpınar: Sorunları avucumuzun içi gibi biliyoruz

"Plastik Atıksız İzmir" eylem planına turizm sektörünün nasıl katkı sağlayabileceğinin ele alındığı çalıştayda, İzmir'in plastik kirliliği önleme çabaları tartışıldı. Şükran Nurlu, açılış konuşmasında içecek tüketiminde tek kullanımlık ambalajların yerine kişisel malzemelerin kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti ve şehir alışkanlıklarının değişmesi gerektiğini vurguladı.

Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem ise dünya genelinde denizlere karışan plastik miktarının arttığına dikkat çekti. Kalem, plastik atıkların büyük bir kısmının kara kaynaklı olduğunu ve özellikle kentsel alanlardan denizlere ulaştığını ifade etti. İzmir'in Plastik Atıksız Şehirler ağına katıldığını hatırlatan Kalem, şehirde başlatılan çabaların kararlılıkla devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çalıştayda, İzmir'de turizm sektörünün plastik atıkların azaltılmasındaki rolü ve alınacak önlemler de masaya yatırıldı. İzmir ve turizm sektörünün, plastik atıkların azaltılmasında öncü bir rol üstlenebileceği belirtilerek, çözüm için iş birliğinin önemine vurgu yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği çalıştay kapsamında, plastik kullanımını azaltmak amacıyla organik kahve kabuğundan yapılan termoslar ve doğal balmumu kumaşlarla ambalajlanmış soğuk sandviçler gibi plastik alternatif ürünler katılımcılara tanıtıldı. Bu uygulamalar, sıfır atık ve plastiksiz bir geleceğe doğru adımlar atma amacını desteklemektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ