İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında gergin dakikalar yaşandı.  Gençlerden Tel Aviv ile Kardeş Şehir Protokolüne Sert Tepki! Başkan Tugay'ın müdahalesine rağmen protestolar durmadı, oturuma ara verildi. Protokolün iptali komisyonlara devredildi.

Özgür Özel: AKP'nin 22 yıllık yükünü üstlenmem Özgür Özel: AKP'nin 22 yıllık yükünü üstlenmem

"PROTOKOLÜ İPTAL EDECEK MİSİNİZ?"

Grup içerisinden bir kişi ayağa kalkarak Başkan Tugay’a seslendi, “Burada gençler olarak soruyoruz, yıllardır Gazze’de soykırım politikası izleyen İsrail ile kardeş şehir protokolünüzü iptal edecek misiniz? Bizi böyle bir tablo ile karşı karşıya bırakıyorsunuz.” Bu soruya karşılık Tugay, "Bırakın, çekilin bırakın. Siz konuşmanızı bitirin biz meclise devam ederiz" diyerek cevap verdi.

"ALÇAKLIKTIR"

Protestolar hız kesmedi. Bir başka protestocu, İsrail ile kardeş şehir protokolünün devam etmesini ikiyüzlülük olarak nitelendirip, “Gazze ile kardeş şehir olmak için adım atılırken Tel Aviv ile devam ediliyor. Bu alçaklıktır. Bu soykırıma ortak olmaktır. Bu Meclis, soykırıma ortaktır, kabul etmiyoruz. Acil bir şekilde Tel Aviv ile ortaklık sona erdirilecektir” diye haykırdı.

TANSİYON YÜKSELDİ

Bu ağır suçlamaların ardından Meclis'te tansiyon iyice yükseldi. Başkan Tugay, oturuma ara vermek zorunda kaldı ve zabıta ekipleri protestocu grubu salondan çıkardı. Tugay, protestonun ardından gençlere yönelik şu ifadeleri kullandı: "Bu gençleri görünce kendi gençliğimizi hatırladık. Kendilerini takdir ediyorum ama öğrenmeleri gereken şey var. Meclis toplantılarında sadece meclis üyeleri konuşuyor, burası bir forum değil. Gereksiz yere bu protestoyu yaptıklarını meclis gündemine önerge gelince anlayacaklar."

PROTOKOL İPTALİ KOMİSYONLARA DEVREDİLDİ

Cumhur İttifakı tarafından Tel Aviv ile kardeş şehir protokolünün iptali için verilen önerge, ilgili komisyonlara devredildi. Meclisteki bu olaylı toplantı, İzmir'in Tel Aviv ile kardeş şehir ilişkisini yeniden tartışmaya açtı.

Kaynak: Haber Merkezi