Sasalı Doğal Yaşam Parkı'nı ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, İzmir Hayvanat Bahçesi giriş çıkış saatlerini merak ediyor. İzmir'de yurttaşlar 2023 yılında İzmir Hayvanat Bahçesi'ne giriş ücreti ne kadar diye araştırmalar yapıyor. Sasalı Hayvanat Bahçesi bileti kaç lira?  Peki, İzmir Hayvanat Bahçesi 2023 ücreti ne kadar? detaylar haberimizde...

İzmir Doğal Yaşam Parkı, Türkiye'nin ilk ve en büyük doğal yaşam parkı olarak Çiğli ilçesi Sasalı bölgesinde 425 dönümlük alanda yer almaktadır. 2008 yılında ziyarete açılan park, İzmir'de en sık ziyaret edilen yerler arasında yer almaktadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yılda tamamlanan park, hayvanlar için özel olarak hazırlanmış doğal ortamların benzeri barınaklar içinde özgürce yaşayan ve binlerce ağaç ve bitki ile kent solunan bir yerdir.

İzmir Hayvanat Bahçesi giriş ücreti 2023

Öğrenci (İndirimli) Giriş Ücreti:   10 TL
Tam (Yetişkin) Giriş Ücreti:         20  TL

ÜCRETSİZ GİRİŞLER:

0-6 yaş grubu çocuklar için parkımız her gün ücretsizdir.
 
Aşağıda Bulunan İlgili Kimlik Kartlarını Gösteren;
           - Engelliler ve refakatçileri, 
           - Gazi ve şehit yakınları,
           - Sarı basın kartı sahibi basın mensupları da parkımızı ücretsiz ziyaret edebilirler.

Çarşamba ve Cuma günleri okul ziyaretlerinde öğrencilerden ve öğretmenlerden ücret alınmamaktadır.
İzmir Doğal Yaşam Parkı’na girişler, gişelerden alınan “Jeton” ve İZMİRİM KART ile yapılmaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı, eski İzmir Hayvanat Bahçesi'nin kapatılması sonrası hayata geçirilen modern bir yaşam alanıdır. Park, dar ve elverişsiz koşullarda yaşayan hayvanlar için tasarlanmıştır. Park, 130'tan fazla türde 1500'ün üzerinde yaban hayvanı barındırmaktadır. Aynı zamanda, Avrupa'nın en büyük doğal yaşam alanı olan İzmir Kuş Cenneti'ne yakın bir konumda yer almaktadır. İzmir Doğal Yaşam Parkı, klasik hayvanat bahçesi mantığından uzak olarak, çocuklar için eğitim ve uygulamalı atölyeler sunmaktadır. Bu sayede, çocuklar keyifli bir öğrenme ortamında hayvanları tanıyabilirler.

Sasalı Hayvanat Bahçesi İzmir

İzmir Doğal Yaşam Parkı, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (EAZA) üyesi bir parktır ve 8 bin 450 metrekare açık alanlı göletleri, 18 bin metrekare açık alanlı Afrika savanı, çocuk hayvanat bahçesi, ceylanlar, ala geyikler, kızıl geyikler, develer, kanatlı barınağı, yaban keçileri, Asya filleri, yırtıcı kuşlar, kurtlar, ayılar, sırtlanlar, maymun adaları, tropik merkez, halka kuyruklu lemurlar, pumalar, aslanlar ve kaplanlar gibi birçok hayvan türünü barındırmaktadır.

  • Göletler bölümünde kuğular, ördekler, su kuşları, mirket ve yer sincabı, gine domuzları-pelikanlar, tavus kuşları, sülünler ve papağanlar gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Afrika savanı bölümünde zürafalar, zebralar, su aygırları ve deve kuşları gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Çocuk hayvanat bahçesi bölümünde küçük atlar, cüce keçiler, Kamerun koyunları, tavşanlar, tavuklar, hindiler, kara ve su kaplumbağaları gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Kanatlı barınağı bölümünde su kuşları, ördekler, leylekler ve keklikler gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Yırtıcı kuşlar bölümünde kartallar, şahinler, akbabalar ve baykuşlar gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Maymun adaları bölümünde monalar, velvetler ve siyah makaklar gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Tropik merkez bölümünde yılanlar, kertenkeleler, timsahlar, kaplumbağalar, balıklar ve macaw papağanları gibi hayvanlar yer almaktadır.
  • Halka Kuyruklu Lemurlar, Pumalar, Aslanlar, Kaplanlar gibi hayvanlar yer almaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

İzmir Doğal Yaşam Parkı, yılın 365 günü ziyarete açıktır. Park, haftanın 7 günü saat 09:00'da açılır ve hafta içi ve pazar günleri saat 16:15'te, cumartesi günleri ise saat 16:00'da kapanır. Son ziyaretçi çıkışı hafta içi ve pazar günleri saat 17:15, cumartesi günleri ise saat 17:00'dir. Tropik Merkez pazartesi günleri bakım nedeniyle kapalıdır.
Giriş ücreti öğrenciler için 10 TL, yetişkinler için ise 20 TL'dir. Çarşamba ve cuma günleri okul ziyaretleri ile gelen öğrenciler ve öğretmenlerden ücret alınmaz. Girişler gişelerden alınan park jetonu ve İzmirim Kart ile yapılır. 0-6 yaş grubundaki ziyaretçilerden ücret alınmaz.
Engelli kartı, turkuaz basın kartı, gazi ve şehit yakınları kartlarını göstermek koşuluyla parka ücretsiz giriş yapılabilir. Otopark ve tuvaletler ücretsizdir.
Park içinde bisiklet, kaykay gibi araçların kullanımı yasaktır. Dışarıdan yiyecek ve içecek sokmak, evcil hayvanla girmek, hayvanları beslemek ve piknik yapmak da yasaktır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı'na Nasıl Ulaşılır

İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir'in Çiğli ilçesinde Sasalı Mahallesi'nde yer almaktadır. Parka ulaşımı sağlamak için 777 numaralı Doğal Yaşam Parkı-Karşıyaka İskele hattında sefer yapan ESHOT belediye otobüsleri kullanılabilir. Bu otobüs haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Hafta sonları seferleri daha sık olan otobüsün ilk seferi saat 7:30'da, son seferi ise saat 20:10'da gerçekleşmektedir.
Özel araçla doğal yaşam parkına gitmek için çevre yolunu kullanmak gerekir. İzmir şehir merkezinden Çanakkale yönüne doğru ilerleyin ve Atatürk Organize Sanayi kavşağını geçtikten sonra tabelaları takip ederek Doğal Yaşam Parkı'na kısa bir süre içinde ulaşabilirsiniz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı, nesilleri tehlikede olan Asya filleri ile ünlüdür. Parkta, Begümcan, Winner ve çocukları gibi şirin filler yer almaktadır. 2007 yılında hayatını kaybeden Pak Bahadır adlı filin anıt mezarı da Asya filleri barınağının girişinde görülebilmektedir. Ayrıca, park içinde iki farklı kafe hizmet vermektedir. Develi ve Kuğulu isimli kafelerde çay, kahve, kola gibi içeceklerin yanı sıra pizza, köfte, patates kızartması ve tost gibi fast food seçenekleri mevcuttur. Park girişinde Bahadır Hediyelik Eşya Satış Yeri bulunmaktadır. Bu satış yerinde oyuncaklar, parktaki hayvanların fotoğrafları, hayvan resimli duvar saatleri ve çeşitli süs eşyaları satılmaktadır.