İzmir Gıda Mühendisleri Odası, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgedeki vatandaşların gıda kaynaklı sağlık sorunları yaşamamaları adına kamuoyu açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada depremin büyüklüğü ve yıkıcı etkisine dikkat çekilerek “Tüm ülkemize başsağlığı diliyoruz, sağlıklı bir dayanışma ve yardım için seferber olunmalıdır” mesajı verildi.

GIDALAR, PLANLI VE UYGUN KOŞULLARDA TÜKETİLMELİ

İzmir Gıda Mühendisleri Odası, depremzedelerin afet sonrasında yaşadığı riskleri göz önüne alarak su, gıda arzı ve beslenme ile ilgili konularda azami şekilde dikkat etmeleri gereken noktaları maddeler halinde şu şekilde sıraladı:

·Afetin yaşandığı illerde şebeke sularının doğrudan tüketiminden kaçınılmalı.

·Güvenli olduğu duyurulana dek gıda üretiminde veya gıda ekipmanlarının temizliğinde şebeke suyu tüketiminden kaçınılmalı.

·Üretim sadece mobil/sahra mutfaklarda yapılmalı ya da merkez mutfaklarda üretilip Alana uygun taşıma koşulları ile getirilmeli.

·Yemek dağıtım noktalarında yeterli sayıda masa ve sandalye kurulumu yapılarak Yemeklerin sadece burada ve güvenli bir şekilde yenmesi sağlanmalı. Yemeklerin Çadırlarda ya da uygun olmayan yerlerde yenmesinin önüne geçilmeli. İhtiyaç Sahiplerinin saklama kabı, vs. İle çadırlara yemek götürmelerine izin verilmemeli.

·Yaşlı, hamile ve çocuklar için özel beslenme planı uygulanmalı.

·Yemek servis alanlarına gelip yemek yiyecek durumda olmayan ihtiyaç sahipleri için (engelli, yaşlı, hasta, vs.) görevlilerin kontrollü olarak yemek götürmeleri sağlanmalı.

·Soğuk zincirle saklanması gereken ürünler için (ör: ayran, sütlü tatlı, soğuk sandviç) Portatif soğuk dolaplar temin edilmeli.

·Özel beslenme gereksinimi olan ihtiyaç sahipleri (çölyak, diyabet, gıda alerjisi, gıda intoleransı, PKU, vb.) tespit edilerek uygun şekilde beslenmeleri sağlanmalı.

·Yemeklerin yenmesi için gıdaya uygun, tek kullanımlık servis ekipmanları (köpük tabldot, tabak, çatal kaşık, vb.) kullanılmalı.

·Ekmek ve su tek kullanımlık ambalajlarda sağlanmalı, bu ürünler direkt güneş ışığına maruz bırakılmayacak şekilde depolanmalı ve dağıtılmalı.

·Yemek dağıtımı ve tüketimi sebebiyle çıkacak atıklar için uygun atık alanları oluşturulmalı. Alanda oluşabilecek herhangi bir gıda ve su güvenliği riskine sebebiyet vermeyecek şekilde ve sıklıkta toplanıp bertaraf edilmeli.

·Yemek üretim ve/veya dağıtım noktaları tuvalet, duş gibi noktalardan uzağa kurulmalı.

·Mobil/sahra mutfak ya da merkez mutfak dışında yemek hizmeti sağlamak isteyen bireysel ya da kurumsal destekçilerin, koordinasyon ekiplerinin belirteceği şartları sağlamadan herhangi bir hizmet vermelerine imkan verilmemeli.

·Açık, dökme, tekrar paketlenmiş ürünler yardım olarak kabul edilmemeli.

·Tüm ürünler için STT ve TETT kontrolü yapılmalı, uygun olmayan ürünler kabul edilmemeli.

·Ambalajlı gıda stokları elleçlenerek kontrol edilmeli, zarar görmüş ambalajlı gıdalar kullanılmamalı.

·Soğuk zincirle saklanıp dağıtılması gereken ürünler için uygun depolama koşulları (+4°C ve/veya -18°C) sağlanmalı.

·Olası ihtiyaç fazlası ürünler tasnif edilerek uygun şartlarda depolanmalı.

Erdoğan'ın adaylığına İzmir'den itiraz geldi Erdoğan'ın adaylığına İzmir'den itiraz geldi

·Ürünler direkt zemine temas ettirilmemeli, palet, vb. Üzerine konmalı.

·Bebek mamaları kapalı ambalajlı ürün olarak temin edilip dağıtımı yapılmalı.

ODA ÜYELERİNE ÇAĞRI

İzmir Gıda Mühendisleri Odası, açıklamanın devamında üyelerine çağrıda bulundu. Bölgedeki arama-kurtarma ve hasar tespit çalışmalarına yardımcı olabilmek, yardım faaliyetlerine destek sağlayabilmek adına resmi kurumlarla işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmak için girişimlerinin devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Tüm üyelerimizi bu çalışmalara destek vermeye çağırıyoruz. Tespit edilecek ihtiyaçlar doğrultusunda yardım malzemelerinin toplanması ve gerekli dayanışma faaliyetlerinin örgütlenmesi için ülkemizin dört bir yanındaki üyelerimizi ve birimlerimizi gerekli hazırlıkları yapmaya davet ediyoruz. Bu zorlukları hep birlikte ve dayanışmayla aşacağız” denildi.