Sanık Akkoçlu, "Bina rezonans sonucunda yıkılmıştır. Emrah Apartmanı'ndaki parçalanmış görüntü bu yüzden olmuştur" dedi. Duruşma, geçen celsede istenilen ek bilirkişi raporunun beklenmesi için 4 Mayıs'a ertelendi.

30 Ekim 2020 tarihinde Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı'daki Emrah Apartmanı yıkılarak 30 kişi hayatını kaybetti ve 8 kişi yaralandı. Soruşturma kapsamında binanın müteahhidi Hayati Uzun, proje müellifi Turgay Akkoçlu ve sürveyanı Hüseyin Bilgin Sert gözaltına alındı. Adliyede yapılan yargılamada Turgay Akkoçlu tutuklandı, Hayati Uzun ve Hüseyin Bilgin Sert ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şüpheliler hakkında "bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yargılama sürerken, Hüseyin Bilgin Sert hayatını kaybetti ve 3. duruşmada Turgay Akkoçlu tahliye edildi.


'BİNAMIZ NEDEN YIKILDI?'

Bugün İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Emrah Apartmanı yıkılması sonucu meydana gelen depremde hayatını kaybeden 30 kişi ve yaralanan 8 kişi için açılan davanın yargılaması devam etti. Duruşmada tutuksuz sanıklar, mağdurlar ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme başkanı, geçen celsede istenilen ek bilirkişi raporunun mahkemeye ulaşmadığını söyledi ve iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Mağdurlara da söz verildi. Depremde kızını kaybeden Osman Demir, "Binamız 2005 yılındaki depremde de hasar gördüğü söyleniyor. O yıllarda bu bina yaklaşık 12 yıllıktı. Nasıl bu kadar hasar gördü onu sorgulamak gerekiyor. Biz artık adaletin yerini bulmasını istiyoruz." diye konuştu.

İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden deprem davasında, enkazdan sağ çıkarılmasına rağmen kızı Buse'yi kaybeden Şaziye Demir, "Deprem Allah'tan gelir ancak binalar öldürür. Bizim binamız neden yıkıldı? Biz bunu öğrenmek istiyoruz. Etrafındaki binalar sağlam. Sanıklar hala dışarıda, ellerini kollarını sallayarak geziyorlar." dedi. Aynı şekilde kızı Elif'i kaybeden Bahriye İnan ise sanıkların en ağır cezayı almalarını istedi.


EK BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENECEK

Mağdurların ifadelerinin ardından sanıkların sözleri alındı. Turgay Akkoçlu, binanın rezonans sonucu yıkıldığını savunarak, "Binanın zemininde anormal yapılanmalar vardı. Zeminden dolayı üstyapıdaki bazı noktalar önem kazanmıştır. Binayla zemin arasında bir rezonans ilişkisi olmuştu. Bina da rezonans sonucunda yıkılmıştır. Bu sebepten yıkılan binalar darmadağın olur. Emrah Apartmanı'ndaki parçalanmış görüntü de bu yüzden olmuştur. Bunlar anlatması zor ve teknik ifadelerdir. Bilimsel şeylerdir. Ben binayı yaptıktan sonra hatalı işlemler yapılmıştır. Binayla ilgili illiyet bağım kalmamıştır." dedi.
Diğer tutuklu sanık Hayati Uzun da ev hapsinin kaldırılmasını talep etti.
Savunmaların ardından heyet, bilirkişiden gelecek raporun beklenmesine hükmedip, duruşmayı 4 Mayıs'a erteledi.