İzmir Büyükşehir Belediyesi, çölyak hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni bir glutensiz ekmek üretimine başladı. Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilen bu özel ekmek, 10 Haziran itibariyle satışa sunuldu. Halk Ekmek Fabrikası Müdürü Ali Kalmış, yeni ürünün sadece çölyak hastalarına yönelik olduğunu belirtti ve bu ürünün üretim sürecinden bahsetti.

"Halk Ekmek Fabrikası'nın Üretim Süreci"

Çiğli’deki Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilen glutensiz ekmekler, modern üretim teknikleri ile el değmeden üretiliyor. Fabrika Müdürü Ali Kalmış, "2010 yılından beri glutensiz ekmek üretiyoruz ancak bu ürün fenilketonüri ve çölyak hastalarının ortak kullanımına uygun şekildeydi. Çölyak hastalarının talepleri doğrultusunda yeni bir ekmek üretmeye karar verdik" dedi. Yeni ürünün sadece çölyak hastalarına uygun olarak reçete edildiğini ve satışa sunulduğunu ekledi.

"Yeni Glutensiz Ekmeklerin Özellikleri"

Ali Kalmış, önceki ekmekte protein kullanamadıklarını ancak çölyak hastaları için bu durumun geçerli olmadığını belirtti. Çölyak hastalarının farklı bir ürün talebiyle geldiklerini ve bu talebi değerlendirerek yeni bir reçete oluşturduklarını söyledi. Yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda oluşturulan yeni ürün, çölyak hastaları tarafından beğeniyle karşılandı.

"Glutensiz Ekmekler Kaç Para?"

Yeni glutensiz ekmek, mevcut ekmeğin fiyatı olan 25 TL’den satışa sunulacak. Fenilketonüri hastaları ise mevcut ekmeği almaya devam edebilecek. Halk Ekmek Fabrikası, Türkiye’nin ekonomik zorluklarına rağmen halka ucuz ve sağlıklı ekmek sunmaya devam ediyor. Fabrikada günlük olarak el değmeden üretilen 120 bin ekmek, 93 Halk Ekmek büfesi aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılıyor.

İzmir merkezli 3 ildeki FETÖ operasyonu: 6 gözaltı İzmir merkezli 3 ildeki FETÖ operasyonu: 6 gözaltı

"Halk Ekmek Fabrikası Ürün Fiyatları"

Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilen ekmekler, farklı ihtiyaçlara hitap ediyor. 210 gramlık normal ve kepekli ekmekler 5 TL, 450 gramlık tam buğday unlu ve çavdar ekmekleri 18 TL, 450 gramlık glutensiz (fenilketonüri) tost ve hamburger tipi ekmekler 25 TL, 1 kilogramlık karakılçık ekmeği ise 50 TL’den satışa sunuluyor. Yeni ürün olan glutensiz (çölyak) tost ve hamburger tipi ekmek de 25 TL fiyatla vatandaşlara sunuluyor.

Editör: Utku Çelik