Gezmeye Doyamayacağınız İtalya Köyleri - İtalya'nın En Güzel 3 Köyü Gezmeye Doyamayacağınız İtalya Köyleri - İtalya'nın En Güzel 3 Köyü

HABER MERKEZİ- Adıyaman, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Güneydoğu Anadolu Bölgesinin güzide bölgelerinden biridir. Kuzeyden Çelikhan, doğudan Kahta, güneydoğudan Samsat ve Atatürk Baraj Gölü ile, güneyden Fırat nehri ve batıdan Besni ve Tut ilçeleri ile çevrili olan bu kadim kent deprem felaketi ile sarsılsa da eski günlerine geri döneceği kesindir. Biz de İzmir’den Adıyaman’a yolculuk yapacak olan vatandaşlar için yolun kaç saat sürdüğüne ve kaç kilometre olduğuna dair açıklamalarda bulunduk. İzmir Adıyaman arası kaç km? İzmir Adıyaman arası kaç saat? İzmir Adıyaman arası otobüsle kaç saat sürer? İşte detaylar…

adiyaman

İZMİR ADIYAMAN ARASI KAÇ SAAT SÜRER? 

İzmir Adıyaman arası yolculuğun kaç saat sürdüğüne dair ortalama bir süre vermek mümkündür. Ama burada dikkat edilmesi gereken bir husus ise trafiğin durumudur. Trafiğin yoğunluğuna göre yolculuk süresi de uzayabilir. İzmir’den Adıyaman’a yapılacak olan yolculuk ortalama olarak özel aracınızla 15 saat sürmektedir. Lakin dediğimiz gibi yolculuğun süresi trafiğin durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle yokla çıkmadan önce trafiğin durumuna bakmanızda yazar var.

adiyamannn

İZMİR ADIYAMAN ARASI KAÇ KM?

İzmir’den Adıyaman’a yapılacak olan yolculuk karayoluyla D300/E96 yolundan yapılır. Bu yol üzerinden İzmir’den Adıyaman’a yapılacak olan yolculuk bin 223 kilometre sürer. Yolculuk sırasında Manisa, Konya, Adana ve Gaziantep’ten geçilir. 

94802_adiyaman_nemrut_nemrutdagi_kommagene_261220_800x3

İZMİR’DEN ADIYAMAN’A OTOBÜS İLE KAÇ SAAT SÜRER?

İzmir - Adıyaman arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 18 saat 30 dakika sürmektedir.

ADIYAMAN TARİHİ

Adıyaman, tarihi boyunca birçok farklı medeniyetin etkisi altına girmiştir. Bu nedenle şehir, farklı dönemlerde farklı isimlerle anılmıştır. Seyyah Ainsworth, şehrin Doğulu coğrafyacılar tarafından "Cholmodara" adıyla bilindiğini belirtmiştir. Romalılar döneminde ise şehir "Carbanum" olarak isimlendirilmiştir.

Bizans İmparatorluğu'nun hakimiyeti sırasında şehir "Pordoniom" olarak adlandırılmış, Süryaniler ise şehri "Klevdiye" olarak isimlendirmiştir. Müslümanların hakimiyetine geçtikten sonra ise yerleşim "Hısnımansur" ismiyle bilinir olmuştur. "Hısnımansur," "Mansur'un kalesi" anlamına gelir ve bu ismin, Emevi komutanlarından Mansur bin Cavane veya Abbâsî halifesi Ebu Cafer el-Mansur'a atfedildiği rivayet edilir.

Şehrin Kürtçe'deki adı olan "Semsûrun" ise zamanla "Hısnımansur" isminin bozulmasıyla oluşmuş olabilir.

Adıyaman İsmi ve Kökeni
Günümüzde kullanılan "Adıyaman" isminin kökeni hakkında farklı iddialar bulunmaktadır. Bazı araştırmacılara göre, "Adıyaman" ismi Anadolu'da yaşamış eski bir halk olan Luviler'in dili olan Luvice'den gelmektedir ve "Ana Tanrıça Ülkesi" anlamına gelen "Adaumana" veya "Ada-uma-(wa)na" kelimelerinden türetilmiş olabilir.

Bölge halkı arasında ise farklı bir efsane dolaşır. Bu efsaneye göre, Adıyaman ismi Kommagene Krallığı döneminde putperest babalarına isyan eden ve sonrasında öldürülen yedi kardeşin ardından söylenen "Yedi Yaman" tabirinin zaman içinde bozulmasıyla oluşmuştur.

Başka bir rivayete göre, Adıyaman ismi, şehri fetheden Yaman Bey isimli bir komutanın adından gelmektedir. Bir diğer rivayete göre ise Adıyaman ismi, "güzel vadi" anlamına gelen "Vadi-i Leman" tabirinin zamanla bozulması sonucu ortaya çıkmıştır.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ