Uzay Kampı Türkiye - Kampta gerçekleştirilen etkinlikler - Uzay Kampı Türkiye Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Aday ile röportaj - Öğrenci Gamze Tarcan ile röportaj - Öğrenci Ezel Özer ile röportaj İzmir'de 35 öğrenci, sağlanan bursla Uzay Kampı Türkiye'ye konuk oldu.

İzmir'in Gaziemir ilçesinde bulunan Ege Serbest Bölgesi'ndeki Uzay Kampı Türkiye, 35 öğrenciyi sağlanan bursla ağırladı. Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonuyla kampın 5 günlük programına katılan öğrenciler, "sıfır yerçekimi duvarı" "VR gözlükle entegre edilmiş Ay'da yürüyüş koltuğu", "Discovery Uzay Mekiği modeli" ile "çok eksenli simülatör" gibi eğitsel ve eğlenceli araçlarla uzay teknolojilerini tanıma fırsatı buldu.

Uzay Kampı Türkiye Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Aday, AA muhabirine, öğrencilerin okulda gördükleri konuları kamptaki aktivitelerle pekiştirdiklerini söyledi. ABD Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu lisansına sahip Uzay Kampı Türkiye'nin, gençleri bilim, matematik ve teknoloji alanında kariyer yapmak için motive etmeye odaklandığını kaydeden Aday, "2000 yılından beri binlerce çocuğumuz kamp programlarına katıldı.

İzmir'de 425 parça elektronik sigara malzemesi ele geçirildi İzmir'de 425 parça elektronik sigara malzemesi ele geçirildi

Çalışma hayatına atılmış ve kampta edindiği tecrübelerine dayanarak kariyer tercihini planlamış birçok öğrencimiz var. Umuyoruz bu katılan çocuklar da geleceğin liderleri olarak burada edindikleri tecrübeleri hayatları boyunca kullanacak." diye konuştu. Programa Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bursuyla katılan 7'nci sınıf öğrencisi Gamze Tarcan, ilk kez böyle bir deneyim yaşadığını ve simülasyonlarda çok eğlendiğini söyledi. Tarcan, "Astronotların uzaydaki yaşamını çok merak ediyorum. Uzay istasyonlarındaki yaşamı daha önce de izlemiştim. Yer çekimsiz ortamda yaşam için eğitim almak, astronot olmak istiyorum." dedi. Öğrencilerden Ezel Özer de uzaya ve fen bilimlerine ilgi duyduğunu, kampa katılarak bu konularda bilgi edindiğini söyledi.