İzmir, uzun bir aradan sonra meteorolojik verilere göre 2001 yılından sonra en yağışlı kasım ayı tecrübe etti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, kentte metrekare başına düşen yağış miktarı önemli ölçüde arttı. Bu durum, kentin kurak geçen dönemi sonrasında beklenmedik bir yağış patlaması yaşadığını gösteriyor.

Gelinim Mutfakta'da 16 Nisan Sürprizi! Son Dakika Birinci Gelin Belli Oldu! Gelinim Mutfakta'da 16 Nisan Sürprizi! Son Dakika Birinci Gelin Belli Oldu!

İzmir, 22 Yıl Sonra En Yağışlı Kasımı Yaşadı

İzmir, kasım ayında normalde ortalama olarak 91,8 kilogram yağış alırken, bu yıl metrekare başına 223,6 kilogram yağış aldı. Bu, geçen yılın aynı döneminde sadece 80,9 kilogram yağış alınmasıyla karşılaştırıldığında büyük bir farka işaret ediyor. Özellikle merkezde yaşanan yoğun yağışlar, 22 yılın en yüksek yağış miktarını oluşturdu.

İzmir'de Hangi İlçeye Ne Kadar Yağmur Yağdı?

Kent genelindeki yağışlı dönemde, Kemalpaşa metrekare başına 280 kilogram, Torbalı 213,8 kilogram ve Narlıdere ise 210,7 kilogram yağış aldı. Bu bölgeler de genel trende paralel olarak büyük miktarlarda yağışı tecrübe etti.

Barajlar Yine De Dolmadı

Yağışlara rağmen, kuraklık nedeniyle doluluk oranları beklenen seviyeye henüz ulaşmadı. Özellikle İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi verilerine göre, barajlardaki doluluk oranları beklenilenin altında seyretti. Uzmanlar, bu yağışların hem barajları hem de yer altı sularını beslemede önemli olmasına rağmen, istenilen seviyeye ulaşamadığını ifade etti.

Bakırçay Üniversitesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, yağışların uzun süreli ve düzenli olması gerektiğini vurgulayarak, yer altı sularının beslenmesi için sürekli yağışların önemini belirtti. Tağıl, özellikle kar yağışının önemine dikkat çekti ve gelecek haftaların bu anlamda belirleyici olabileceğini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi