Aliağa'da üçüncü Başkan Acar dönemi başladı Aliağa'da üçüncü Başkan Acar dönemi başladı

31 Mart yerel seçimler sonrasında kadın adayların Türkiye genelinde başarı göstermesinin yankıları sürerken, İzmir’de de 8 ilçeyi kazanan kadın adaylar büyük ses getirdi. Konak, Karabağlar ve Karşıyaka gibi büyük merkez ilçeler dışında Çeşme, Selçuk, Foça, Karaburun, Kınık Belediye başkanlıklarını CHP’nin kadın adayları kazandı.

Erten: Bu rüzgâr siyasetle sınırlı kalmayacak

Bu sonucu değerlendiren İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Özden Erten, başkanlıkları kazanan tüm kadın adaylarla gurur duyduklarını söyledi. Siyasette, kamuda, iş dünyasında, yönetim kurullarında, akademide, kısacası hayatın her alanında kadının nitelik ve niceliğini arttırmak için çalıştıklarını vurgulayan İZİKAD Başkanı Erten, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok medeni toplumdan önce kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Ancak özellikle siyasette bugüne kadar kadının varlığı hep düşük kaldı. Bu yerel seçimlerde İzmir’deki bu kadın odaklı anlayışın her zaman olduğu gibi İzmir önderliğinde tüm Türkiye’ye örnek olacaktır. Yerel yönetimlerdeki bu kadın ivmesinin iş dünyasına ve kamuya da olumlu etkisi olacaktır, tüm adayları, kazanan kazanamayan tüm hem cinslerimizle gurur duyuyoruz” dedi.

Aşkıner: İzmir yine örnek oldu

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner ise kadının etkisinin olduğu her alanda değişimin ve dönüşümün güçlü bir şekilde hissedildiğini belirterek, “İzmir yine tüm Türkiye’ye örnek olarak 8 ilçesini kadınlara emanet etmiştir. Bunun siyasete dönüştürücü etkisini en yakın zamanda göreceğimizi düşünüyorum. Kadını görmezden gelen, kadını sadece sahada çalışan takım oyuncusu olarak kabul eden anlayışı kadınlarımız yıkmıştır. Tüm kadın başkanlarımızı kutluyor, bu yolculukta tüm gücümüzle yanlarında olduğumuzu vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: BÜLTEN