9 Eylül Gazetesi'nden Mert Yasin Alpdündar'ın haberine göre; İzmir’de toplu ulaşımın can damarlarından olan İZBAN’da, TÜRK-İŞ’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası’nda örgütlü güvenlik personeli, önünde ücretlerinin artırılması, yan haklardaki haksızlıkların giderilmesi ve görevleri dışında başka işler yaptırılmasına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına TÜRK-İŞ 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak katılırken, işçiler adına basın açıklamasını Güvenlik-İş Sendikası İzmir Bölge Başkanı Hüseyin Kalender okudu. Kalender, “Üyelerimizin bir çoğu geçinebilmek için ikinci bir iş bulup çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Bizler kadrolu işçilere farklı, taşeron işçilere farklı ücret sistemini artık kabullenemiyoruz” dedi. 

Izban Guvenlikcileri

‘ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 10 FAZLASINA ÇALIŞIYORUZ’

İZBAN’ın açıldığı günden bu yana giderek büyüdüğünü ve günde 550 bin yolcu taşıma hedefinin olduğunu hatırlatan Güvenlik-İş Sendikası İzmir Bölge Başkanı Hüseyin Kalender, toplam 40 istasyonun güvenliğini 409 güvenlik personelinin sağladığı bilgisini verdi. Kalender, “İzmir gibi bir metropol de asgari ücretin bir miktar fazlasıyla bir yaşam sürdürmek mümkün değildir. Ancak bizler burada asgari ücretin yüzde 10 fazlası ile çalıştırıyoruz. Sosyal haklarımızın diğer kurumlarda çalışanların çok altındadır. Kamu kurumlarında çalışanlara yılda 120 gün ikramiye verilirken bize sadece 12 günlük ikramiye ödeniyor. Yol yemek yardımları, ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Günlük 57 TL tutarında yemek yardımı ödenmektedir. Bir ramazan pidesinin 18’teleden satıldığı yerde günde 57 TL ile kim nasıl karının doyuracak?” ifadelerini kullandı. 

İran, saldırıyı resmen açıkladı İran, saldırıyı resmen açıkladı

Güvenlik İş Sendikası İzmir Bölge Başkanı Hüseyin Kalender

‘EKONOMİK SORUNLAR DAYANILAMAZ BOYUTLARDA’

“Ekonomik sorunlar, yetersizlikler bizler için artık dayanılamaz boyutlara gelmiştir” diyerek sözlerine devam eden Kalender, “Üyelerimizin birçoğu geçinebilmek için ikinci bir iş bulup çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Bizler kadrolu işçilere farklı, taşeron işçilere farklı ücret sistemini artık kabullenemiyoruz. Aynı işi yapanlara arısındaki bu ayrım artık bizler için çekilmez bir noktaya ulaşmıştır” diye konuştu. Kalender ayrıca güvenlik işçilerinin kendi işi dışındaki işlerde de çalıştırıldığını ve itiraz edenlerin haksız bir şekilde cezalandırıldığını da sözlerine ekledi. 

‘ADİL ŞARTLAR İSTİYORUZ’ 

Adil şartlarda çalışmak istediklerini vurgulayan Kalender, “Taşeron şirket bünyesinde çalışıyor olmamız her türlü haksız uygulamanın üzerimizde deneneceği anlamına gelmez. Bizler artık İZBAN yönetiminden ve BAKARTAŞ özel güvenlik şirketinden somut ve ikna edici adımlar atılmasını bekliyoruz. Bugün bizler için bir milattır. Bundan sonra bizler de haklarımız için mücadeleye hazırız. Buradan sesleniyoruz.  Bizleri artık görmezden gelmeyin. Adalet yoksa barış olmaz” dedi.

TÜRK-İŞ 3. Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak da konuşma yaptı.

Kaynak: HABER MERKEZİ