İYİ Parti'de Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Disiplin kurulu toplandı ve oy birliği ile Dikbayır hakkında kararını verdi.

İYİ Parti'nin İzmir adayları kesinleşti! İşte 30 ilçe ve büyükşehir adayı İYİ Parti'nin İzmir adayları kesinleşti! İşte 30 ilçe ve büyükşehir adayı

Soruşturma ve Savunma İçin Kararlar Alındı

Partinin Müşterek Disiplin Kurulu, Genel Başkan Meral Akşener'in talebi üzerine toplandı. Yapılan toplantıda, Dikbayır hakkında soruşturma başlatılmasına, savunmasının istenilmesine ve tedbir talebinin kabulüne oy birliğiyle karar verildi.

Parti tarafından yapılan açıklamada, "Müşterek Disiplin Kurulumuz, 22.11.2023 tarihinde toplanarak; Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener tarafından, tüzüğümüzün 4 ayrı maddesinin ihlali konusunda kesin ihraç ve tedbir talebi istemi ile Disiplin Kurulu’na sevki gerçekleştirilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır hakkında, soruşturma başlatılmasına, savunmasının istenilmesine ve tedbir talebinin kabulüne oy birliğiyle karar verilmiştir."

Akşener'in İddiaları ve Dikbayır'ın Yanıtı

Dikbayır, parti bütçesinin ekside olduğu iddialarıyla gündeme gelmiş ve Genel Başkan Akşener'in hesaplarının inceletildiği iddiasını dile getirmişti. Akşener ise bu iddialara karşı, "Benim ve ailemin belediyelerde işi-gücü yok. İspat ederlerse politikayı bırakırım." demişti.

Soruşturma sürecinde Dikbayır da disiplin kuruluna dilekçe vererek konunun araştırılmasını talep etmiş ve "Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim." demişti.

Öte yandan Dikbayır, hakkındaki iddiaların soruşturulması için savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve TBMM Başkanlığı’na bir dilekçe vererek dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etmişti

Kaynak: HABER MERKEZİ