CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi, oluşturdukları "Altılı Masa" adlı koalisyonun 11. toplantısı bugün İYİ Parti genel merkezinde gerçekleşti. Meral Akşener tarafından ev sahipliği yapılan toplantının ana gündemi olan 'cumhurbaşkanı adayı' ilk kez masada ele alındı. Toplantı öncesinde, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığının onaylanmayacağını açıkladı.

Aday tartışmalarını değerlendiren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, sokaktaki görüşleri paylaşarak, "Sokakta Kemal Bey'e itiraz görüyoruz. 'Dürüst mü?' diye soruyoruz, 'Dürüst' diyorlar. 'Devlet tecrübesi yok mu?' diyoruz 'var' diyorlar. 'E o zaman?' 'Ama olmaz...' Sokaktaki bu itirazı İYİ Parti olarak görmezden gelemeyiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş deprem bölgesine gitti Cumhurbaşkanı Erdoğan Kahramanmaraş deprem bölgesine gitti

Cihan Paçacı, "Sayın Akşener ve İYİ Parti, Kemal Bey'in adaylık talebi masaya geldiğinde ne yapacak?" sorusuna, "Parti yetkili kurulları şu anda Kemal Bey'i onaylayacak noktada değil ama bu nihai olarak böyle devam edecek anlamına da gelmiyor. Meral Akşener, konuyu yetkili kurullara getirecek, orada nihai karar alınacak" diye yanıt verdi.

Paçacı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin iki ihtimalin olduğunu belirterek, "Ya Kemal Bey bu itiraza karşı yeni bir aday önerir ya da kendisinde diretir" dedi. İkincisinin daha olası olduğunu belirten Paçacı, "O zaman ne olur?" sorusuna, "Altılı Masa bir deklarasyon yayınlayabilir ve çoklu adayla çıkar, İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. 2. tura kalanı destekleyin diyebilir" yanıtını verdi.