İzmir İYİ Parti'nin 3. Olağan İl Kongresi, Celal Atik Spor Salonu'nda gerçekleşecek. Kongrede, mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar aday olmayacak. İl Başkanlığı için iki aday yarıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'nun desteği ile Ülkü Doğan ve İYİ Parti Genel Merkez Teşkilat Koordinatörü Ömer Karakaş ile İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray'ın desteği ile Sinan Bezircilioğlu sandıkta boy gösterdi.

Kongrede, sandıklar kurulmuş ve iki adaylı yarış bekleniyor. Mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, milletvekili aday adaylığı için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı. Başlangıçta 5 isim il başkanlığına talip oldu, ancak süreç içerisinde adayların sayısı azaldı. Kongre sürecinde sona yaklaşırken, Öztürk Keskin, Genel Merkez ile yaptığı görüşmeler sonucunda, il başkanlığı yarışından çekildi ve Sinan Bezircilioğlu'nu destekledi. İl başkan yardımcıları Şakir Genç ve Oğuzhan Yar da Ülkü Doğan'a destek verdiler ve adaylıktan çekildiler. Yarışın Sinan Bezircilioğlu ve Ülkü Doğan arasında geçeceği dillendiriliyor.

İzmir İYİ Parti'nin 3. Olağan İl Başkanlığı Kongresi, Kültürpark Celal Atik Kapalı Spor Salonu'nda,Türkiye Büyük Millet Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekilleri, Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran, mevcut İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir İl Sekreteri Ahmet Yıldız, siyasi partilerin temsilcileri ve İYİ Partililer katılımıyla devam ediyor. Adayların salona girmesiyle, salonda sesler yükseldi. Ülkü Doğan'ı destekleyen partililer "Ülkü Başkan" sloganları atarken, Sinan Bezircilioğlu taraftarları "Sinan Başkan" sloganları attı. Milletvekilleri Dervişoğlu ve Çıray ise alkışlarla salona giriş yaptı.

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, parti içi rekabet sonucunda bir kardeşinin kendisinin terk ettiği koltuğa oturacağını ve İYİ Parti'nin 2023'te İzmir ve Türkiye genelinde birinci parti olacağını söyledi. Kırkpınar, Sayın Genel Başkanın azim ve kararlılığı ile mücadele edildiğini ve genel başkanın ilçe ilçe, il il gezerek "Millet Bizi Çağırıyor" diye yola çıktığını belirtti.

Çıray: Başaracağız

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, parti içi rekabetin medeni bir yarış olduğunu belirterek, İYİ Parti'nin iktidara yürüyüşünün müjdesi olduğunu söyledi. Çıray, kongrelerin demokrasi arenaları olduğunu ve herkesin söyleyeceğini söylemeli olduğunu, ancak son sözün teşkilatların ve delegelerin söylediğini vurguladı. Çıray, ayrıca her İYİ partilinin önce büyük Türk milletini, sonra partilerini ve genel başkanlarını düşünerek karar vereceğinden emin olduğunu ifade etti. Çıray, son olarak tüm salonun ayağa kalkarak Sayın Genel Başkan Meral Akşener'e selam göndermesini isteyerek konuşmasını sonlandırdı.

Dervişoğlu: Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet

TBMM İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, kongre sürecinde manipülasyon ve ayrıştırma yönelik hamlelerin yaşandığını belirtti. Dervişoğlu, kongrelerin netameli süreçler olduğunu ve İzmir'in 30 ilçesinin birlikte olduğunu, İYİ Parti'nin ayrıştırmak ve kutuplaştırmak için kurulmadığını ve Sayın Meral Akşener'in önderliğinde büyük milleti kucaklamak için kurulmuş olduğunu belirtti. Ayrıca İYİ Parti'nin siyasetine hakim olan şeyin ketumiyet değil, arka kapılarda atılan kulisler değil, önceliğin her zaman samimiyet olduğunu ifade etti. Dervişoğlu, sürecin manipüle edilmeye çalışıldığını ama sürecin sonunda her ilçenin il başkanı olacak seçilen il başkanının 30 ilçenin il başkanı olacağını ve herkesin seçilen il başkanına saygı göstereceğini dile getirdi.

 Dervişoğlu, salonda gördüğü il başkan adaylarından Bezircilioğlu'nu, ilk defa salonda gördüğünü belirtirken, sürecin doğru yürütülmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, Bezircilioğlu'nun kendisini tanıtması gerektiğini, "Ben il yöneticisiydim, şu ilçede belediye meclis üyesi adayıydım" gibi söylemlerle kendisini zorlamaması gerektiğini belirtti. Dervişoğlu, İzmir'in 30 ilçesinden sadece 12 ilçenin Bezircilioğlu'na destek açıkladığını ve bu durumda bir ayrışma olduğunu söyledi ve İzmir'in birlikteliğini sağlaması gerektiğini vurguladı. Bu söylemler sonrasında salonda tansiyon yükseldi.

Salonda gerginlik yaşandı

Dervişoğlu'nun Bezircilioğlu ile ilgili söylediği sözler, Bezircilioğlu'nu destekleyen partililer tarafından tepki ile karşılandı. Ancak, kısa süreli gerginlik sonrasında taraflar sakinleşti ve Divan Başkanı Usta salondakilere uyarıda bulundu. Dervişoğlu, kongrenin sonunda İzmir'in 30 ilçesine hizmet edecek bir il başkanının çıkacağına inandığını belirterek konuşmasını tamamladı. Bezircilioğlu'nu destekleyen delegeler ise "Aytun" sloganları atmaya başladı.

Sinan Bezircilioğlu, İzmir il başkanı adayı olarak konuşmasına, kendisinin partinin ilk günlerinden beri bir parçası olduğunu ve ilçe teşkilatında çalışarak başladığını belirtti. İYİ Parti'nin Türkiye'nin üçüncü büyük ilinde il başkanı olarak görev yapmak için zor bir süreç olduğunu ancak bunu tüm ilçe teşkilatları ile birlikte başarabileceklerine inandığını ifade etti. Ülkenin kritik bir süreçten geçtiğini ve 2023 yılında yüzyılın seçiminin gerçekleşeceğini hatırlatarak, İYİ Parti'nin varlığının güvencesi olduğunu ve Meral Akşener'in liderliğinde Türkiye'yi içinde bulunduğu durumdan çıkarabileceklerine inandığını söyledi. Partinin temellerinin çok sağlam olduğunu ve kurucularından Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde ülkenin fabrika ayarlarını tekrar tesis edeceklerine inandığını belirtti.

Beyleri koltuğundan kaldıracağız

İl Başkan Adayı Ülkü Doğan, “Bugün gerçekleştirdiğimiz toyumuzun partimiz ve İzmir için çok önemli olduğunu görüyorum, biliyorum. İzmir’in seyrini değiştireceğiz. Salona bakıyorum da herkes burada… Dostlarım sevdiklerim, İYİ ailem burada… ben sizlerle 5 yıldır çok güzel, zor ama çok keyifli bir yol yürüdüm. Şimdi yeni bir yola çıkıyorum” dedi.  “Bu yola çıkarken amacım” diyerek 30 ilçeyi tek tek sayan Doğan, “Tüm ilçelerimizin sesi olmak” dedi. “İYİ Parti’yi iktidara taşıyacak olan Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in İzmir’deki gücü olmak için bu yola çıkıyorum” ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Doğan, “Benim en büyük desteğim dayanağım sizlersiniz. Bu ülkeye kadın eli değdiğinde onun güzelleşeceğini ve iyileşeceğini bildiğim için ilk günden itibaren Genel Başkanımızın yanındayım, izindeyim. Bize, ‘Parti kuramaz, seçme giremez’ dediler, partiyi kurduk, seçime girdik. Partim için sahada çalıştım. Birlikte çok çalıştık. Gece gündüz demeden çalıştık. Ve çabalarımız meyvesini verdi, çok değerli 2 milletvekilimizi Ankara’ya yolladık. Meclis’te grup kurduk, artık milletin sesi Meclis’te… Yerel seçimde belediyelerimiz oldu, göğsümüz kabardı. Daha da çok çalıştık. Birdik, bin olduk, bugünkü çabamız, bini milyonlar yapmaktır. Çıktığımız yol; İYİ Parti’yi iktidar, Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i başbakan yapma yoldur” diye konuştu.

Doğan, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugüne kadar yaptıklarımızı biliyoruz, hepsini birlikte yaptık. Peki yarın ne yapacağız; hedefimiz belli, partimiz hem İzmir’de hem Türkiye’de birinci parti olana kadar daha çok çalışma hiç durmadan çalışmaya devam…Azim ve kararlıkla devam… Aynı Genel Başkanımız gibi…. Bizim hedefimiz birincilik. Türkiye’yi, İzmir’i iyi yapana kadar durmadan çalışacağız. Bir kadın genel başkanın partisinde bir kadın başkan olmak… Kusura bakmayın beyler, sizleri koltuklarınızdan kaldıracağız ama önce en tepedekini kaldıracağız. Daha çok çalışmalıyız. Tek bir şeye ihtiyacımız var bir olmak, bütün olmak…  Ayrıştırmak kolay, birleştirmek zordur. Amacımız birleştirmek, bir olmak…. Divan il başkanını açıkladığı andan itibaren, 30 ilçe başkanımızla birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğiz. İlçe başkanlarımız farklı adayları desteklemiş olabilirler ama bugünden sonra birlikte olmak zorundayız, 30 ilçe başkanımızla büyük kurultaya birlikte gideceğiz. İki aday da partinin evladı, Sayın Sinan Bezircilioğlu’na başarılar diliyorum. Bizim arkamızdaki yegane güç teşkilatlarımız ve genel başkanımızdır. Ben il başkanlığına hazırım. Sizin liderliğinizi yapmayacağım, aranızdan geliyorum, sizinle beraber yürümek istiyorum. Delegemizin şaşmaz ferasetine güveniyorum.  Ne mutlu Türk’üm diyene!”

Oylar kullanılıyor

Konuşmaların sona ermesinin ardından oy kullanma işlemi başladı. Saat 17.00’da oy kullanma işlemi sone erecek ve sandıklar açılacak.Öte yandan iki adayın da yönetim kurulu, disiplin kurulu ve kurultay listesi belli oldu.

Kazanan Bezircioğlu

Sinan Bezircilioğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı için yapılan kongrede Ülkü Doğan'ı geride bırakarak seçildi. 652 delege oy kullandı, ancak 5 oy geçersiz sayıldı. Ülkü Doğan 319 oy, Sinan Bezircilioğlu ise 333 oy aldı. Kazanan Bezircilioğlu, kongre sonunda yaptığı konuşmada, "İnşallah İzmirimiz için, İYİ Partimiz için hayırlara vesile olsun. Kaldığımız yerden hep beraber İYİ Parti ailesi olarak devam edeceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok bundan sonra da iktidar yürüyüşümüze devam edeceğiz” diye belirtti.

Başkan seçilmesinin ardından konuşan Bezircilioğlu, "İnşallah İzmir'imiz için, İYİ Partimiz için hayırlara vesile olsun. Kaldığımız yerden hep beraber İYİ Parti ailesi olarak devam edeceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok bundan sonra da iktidar yürüyüşümüze devam edeceğiz" dedi.