YSK, seçim ittifaklarının seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler arasında yapılabileceğine karar verdi. Yayınlanan kararda, 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde seçime katılma yeterliliği taşıyan siyasi partilerin seçim ittifakı yapmaları için belirlenen usul ve esaslar belirlendi.

YSK tarafından belirlenip ilan edilen seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partiler arasında ittifak yapabilecekler. İttifak yapma kararı alan siyasi partiler, ittifak protokolünü genel başkanların imzalarını içeren bir belge olarak seçim takviminde belirlenen 24 Mart Cuma günü saat 17.00'ye kadar YSK'ye teslim edecekler. Bu tarihten sonra ittifaka yeni bir siyasi parti dahil edilmeyecek.

Danimarka Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı Danimarka Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

İttifak yapan partiler, aday listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde belirlenen süreye uyarak, 7 Nisan Cuma günü saat 17.00'ye kadar ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek veya aynı süre içinde YSK'ye bildirimde bulunarak ittifaktan vazgeçebilecekler. İttifaktan vazgeçen siyasi partiler, aynı gün saat 18.00'e kadar YSK tarafından ittifak içerisindeki diğer siyasi partilere bildirilecek.

Vazgeçme halinde, seçim ittifakı diğer partiler arasında devam edebilecek. İttifaktan vazgeçme bildiriminden sonra ittifak protokolü değiştirilebilecek veya vazgeçilebilecek.

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, oy pusulasında kullanacakları ittifak unvanını belirleyebilecekler. Siyasi Partiler Kanunu'na göre kullanılamayacak unvanlar ittifak adının belirlenmesinde de kullanılamayacak, ittifak unvanı dışında işaret, amblem ve logo belirlenemeyecek.

Unvanı olmayan ittifakların birden fazla olması halinde, bunlar YSK'ye başvuru sırasına göre numaralandırılacak. İttifak yapan siyasi partiler kendi aday listelerini verecekler. İttifaktaki partiler, kanunlara aykırı olmadan ve YSK tarafından belirlenen ilkeleri dikkate alarak, ittifak protokolünü hazırlayacaklar.