İstanbul’da faaliyet gösteren ve “Sarallar” olarak bilinen çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 24 şüpheliden 14’ü tutuklandı. Çete lideri Özgür Saral’ın da arasında olduğu şüphelilerin, Esenyurt’ta birçok suça karıştıkları belirlendi. Suç örgütünün, sitelerde ev sahipleri ve kiracıları silahla tehdit ederek yağma yaptıkları, bir eğlence mekanı sahibinden de iş yerini zorla almak istedikleri ve silahlı saldırı girişiminde bulundukları ortaya çıktı.

Sarallar çetesine yönelik soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı. Kamuoyunda “Sarallar” olarak bilinen çıkar amaçlı suç ağına yönelik düzenlenen ve çete lideri Özgür Saral’ın da aralarında bulunduğu 24 şüphelinin yakalandığı operasyona ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Suç örgütünün Esenyurt’taki sitelerde ev sahibi ve kiracıları silahla tehdit ederek yağma yaptıkları öğrenilirken, bir eğlence mekanı sahibinden de iş yerini zorla almak istedikleri ve silahlı saldırı girişiminde bulundukları iddia edildi.

Çete lideri Özgür Saral’ın villasında yakalandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sarallar çetesinin faaliyetlerine yönelik olarak 29 Aralık 2021 tarihinde “Tırpan” operasyonu düzenledi. Operasyonda, çete lideri Özgür Saral’ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı. Özgür Saral’ın, Beykoz’da lüks bir villada saklandığı ve burada yakalandığı belirtildi.

Esenyurt’ta siteleri talan ettiler

Soruşturma kapsamında elde edilen bilgilere göre, Sarallar çetesi Esenyurt’ta birçok siteyi hedef aldı. Çete üyeleri, sitelerdeki ev sahibi ve kiracıları silahla tehdit ederek, evlerini boşaltmalarını istedi. Bazı ev sahipleri, çetenin baskısı nedeniyle evlerini ucuza satmak zorunda kaldı. Bazı kiracılar ise evlerini terk etti. Çete üyeleri, boşalan evleri kendilerine ya da başkalarına kiraya vererek, haksız kazanç elde etti.

Eğlence mekanına silahlı saldırı

Sarallar çetesinin, Esenyurt’ta bir eğlence mekanına da göz diktiği ortaya çıktı. Çete üyeleri, iş yeri sahibine baskı yaparak, iş yerini devretmesini istedi. İş yeri sahibi, bu teklifi reddedince, çete üyeleri silahlı saldırı girişiminde bulundu. Olayda, iş yeri sahibi yaralanırken, çete üyeleri kaçtı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

O burçlar dikkat! Merkür retrosuna ramak kaldı O burçlar dikkat! Merkür retrosuna ramak kaldı

Sarallar çetesi kimdir?

Sarallar çetesi, Trabzon’un Of ilçesinden gelen Sarıalioğlu ailesinin mensuplarından oluşan bir suç örgütüdür. 1990’lı yıllardan beri İstanbul’da faaliyet gösteren çete, ülkücü çizgide bir yapıdır. Çete, 2004’ten beri Karadenizli bir başka suç örgütü olan Şahinler çetesi ile kanlı bir çatışma içindedir. Bu çatışmada, Sarallar çetesinin ilk lideri Hüseyin Saral, Şahinler çetesinin lideri Sedat Şahin’in kardeşi Vedat Şahin ve Şirinler çetesi lideri Kenan Şirin hayatını kaybetti.

Kaynak: HABER MERKEZİ