MET polis teşkilatı, dün yaptığı açıklamada iki İngiliz polisinin 28 Ekim Cumartesi günü bir dükkanın kepenklerinden Hamas’ın elinde tuttuğu İsrailli esirlerin posterlerini indirdiğine dair şikayet aldıklarını belirtti. MET, posterlerin kepenklere dükkanla ilişkili bir kişinin sosyal medyada İsrail ile Hamas arasındaki çatışma hakkında ‘yaptığı yoruma’ karşılık asıldığına inanan ihbarlar aldıklarını belirtip “Bu yorumların çıktılarının da posterlerin yanına asılmış olabileceği anlaşılıyor. Posterleri bize bildiren her iki kişi de bunun, zaten gergin olan durumu daha da tırmandıracağından endişeliydi.

Gazze'de kıyım devam ediyor: 50 kişi öldürüldü Gazze'de kıyım devam ediyor: 50 kişi öldürüldü

Mağazaya giden polisler, iyi niyetle bu tür olayların tırmanmasını önlemek amacıyla posterleri kaldırdı” açıklamasını yaptı.

‘MAKUL ADIMLARI ATMA SORUMLULUĞUMUZ VAR’

Hiç kimsenin protesto hakkını sınırlamak veya kaçırılanların kötü durumu ile ailelerinin üzerindeki korkunç etkisi konusunda farkındalık yaratmak gibi bir niyetleri olmadığını vurgulayan MET, “Ancak sorunların tırmanmasını durdurmak ve toplumdaki gerilimin daha fazla artmasını önlemek için makul adımları atma sorumluluğumuz var. Bu olayda polislerin yapmaya çalıştığı şey buydu” dedi.      

Kaynak: DHA