Danimarka'da Kutsal Kitapları Yakmayı Yasaklayan Yasa Tasarısı Onaylandı Danimarka'da Kutsal Kitapları Yakmayı Yasaklayan Yasa Tasarısı Onaylandı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürürken, Filistin Parlamentosu binasına da el koydu. İsrail askerleri, parlamento salonunda İsrail bayrakları ile poz vererek, işgal ettiklerini duyurdular.

Gazze’de yargısız infaz

İsrail ordusu, 7 Ekim’de başlattığı Gazze’ye yönelik saldırılarda, bir aydan fazla bir süredir, sivil halka, altyapıya, hastane ve okullara, cami ve kiliselere, basın kuruluşlarına ve sivil toplum örgütlerine yönelik yargısız infazlar gerçekleştiriyor. İsrail’in saldırılarında, 10 bin 328 Filistinli hayatını kaybetti, 55 bin 328 kişi yaralandı. Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, elektrik, su, yakıt, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldı. 

Filistin Parlamentosu’nun durumu

Filistin Parlamentosu, 2006 yılında yapılan son genel seçimlerde, Hamas’ın zaferiyle sonuçlanmıştı. Hamas, 132 sandalyeli parlamentoda 76 sandalye kazanmış, ancak İsrail ve Batılı ülkeler tarafından tanınmamıştı. 2007 yılında, Hamas ile Fetih arasında yaşanan çatışmalar sonucu, Gazze Şeridi ve Batı Şeria arasında siyasi bir bölünme yaşanmıştı. Filistin Parlamentosu, bu tarihten beri, Gazze Şeridi’nde Hamas, Batı Şeria’da ise Fetih’in kontrolünde faaliyet gösteriyor. 

İsrail’in işgaline tepkiler

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı, dünyanın birçok ülkesinde, Filistin halkıyla dayanışma gösteren protesto eylemleri düzenleniyor. ABD, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türkiye gibi ülkeler ve kuruluşlar, İsrail’in saldırılarını kınayarak, acil ateşkes çağrısı yapıyor. Ancak İsrail, bu çağrılara kulak asmayarak, Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor

Kaynak: HABER MERKEZİ