İzmir'de 'Kariyerimiz' iş kapılarını aralıyor İzmir'de 'Kariyerimiz' iş kapılarını aralıyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, üç üyeli İsrail savaş kabinesi, Mısır'ın sunduğu üç aşamalı geçici ateşkes ve rehine anlaşması teklifini değerlendirmek üzere bir araya geldi. 25 Aralık Pazartesi akşamı gerçekleşen toplantıda, ABD basınına göre, İsrail ve Hamas'ın plana önemli ölçüde itiraz etmeleri bekleniyor.

Mısır'ın Önerisi

The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, Mısır'ın önerdiği plan, Gazze'de çatışmalara ara verilmesini ve İsrailli rehinelerin serbest bırakılabilmesi için bir fırsat sunuyor. Plan, ayrıca İsrail hapishanelerinde tutulan 140 Filistinlinin serbest bırakılmasını içeriyor. Bunun ardından Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da, Hamas da dahil farklı Filistinli gruplardan oluşan teknokrat bir geçiş hükümetinin kurulması öneriliyor.

FKÖ'den Ret

Üç üyeli İsrail savaş kabinesinin mensuplarından Bakan Benny Gantz, rehinelerin serbest bırakılması için pek çok teklif olduğunu belirtti. Ancak Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Mısır'ın teklifine ret cevabı verdi. FKÖ, "savaş sonrası" Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nin yönetimi için "kendi sorumluluğu dışında" teknokrat bir hükümetin kurulmasını reddettiğini duyurdu.

İsrail Başbakanı'nın Müdahalesi İddiaları

İsrail basınında çıkan haberlere göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, İsrail Savunma Bakanı Yaov Gallant'ın, İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Şefi David Barnea ile Gazze'deki İsrailli rehineler meselesini görüşmesini engellediği iddia edildi. Netanyahu'nun, rehine değişimi müzakerelerine ilişkin önemli görüşmelerin kendisi olmadan yapılmasını istemediği belirtildi.

Rehinelerin Aileleri Netanyahu'yu Protesto Etti

Gazze'deki İsrailli esirlerin aileleri, olası bir rehine takası anlaşmasıyla ilgili haberlerin ardından, Netanyahu'nun meclisteki konuşmasını keserek protesto etti. Başbakan Netanyahu, "savaşın devam edeceğini" belirtirken, rehinelerin evlerine dönmesi için zamana ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Ancak esir yakınları, bu duruma itiraz ederek derhal evlerine dönülmesini talep etti.

Mısır ve Katar'ın Rolü

İsrail'in Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Mısır ve Katar'ın gelecekte Gazze'deki olaylara taraf olamayacağını savundu. Smotrich, bu ülkelerin Gazze Şeridi'nde yaşayanlara sınırlarını açmak dışında bir rolünün olmadığını iddia etti. Ayrıca, İsrail'in Hamas ve Filistin Yönetimi tarafından kurulacak bir hükümeti kabul etmeyeceğini belirtti.

Kaynak: haber merkezi